فروش زرشک
چهارشنبه , ۱۱ دی ۱۳۹۸
خانه / زرشک آبرام / قیمت زرشک درجه یک در تهران – سال ۹۸

قیمت زرشک درجه یک در تهران – سال ۹۸

 زرشک درجه یک چه نوع زرشکی است؟
 
قیمت زرشک درجه یک در اوایل خرداد سال ۹۸ در تهران چقدر است؟ 

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که برای خرید عمده زرشک مرغوب دانستن چه نکاتی لازم است؟ همچنین چگونه میتوان انواع زرشک را تشخیص داد؟ یا برای خریدی مطمئن ومقرون به صرفه در تهران بهتر است به کدام مرکز خرید مراجعه شود؟ ما در اینجا به هر  پرسش های بالا پاسخ می دهیم. مقایسه ای هم بین قیمت زرشک درجه یک در دو شهر تهران و قائنات در خراسان جنوبی انجام می دهیم.
این دو شهر مهم هستند زیرا قائنات (Qaenat) یکی از شهرهای تولید کننده اصلی زرشک و تهران (Tehran) مرکز تجاری ایران است. قیمت زرشک به عوامل بسیاری بستگی دارد. در واقع ما باید ابتدا تعریفی از زرشک درجه یک ارایه دهیم و سپس قیمت زرشک (Barberry Price) را بر پایه این تعریف مشخص نماییم. قیمت زرشک درجه یک

زرشک ایرانی- زرشک معمولی

ابتدا لازم است گونه زرشک را به لحاظ گیاه شناسی مورد بررسی قراردهیم. از لحاظ علمی زرشک بربریس نامیده میشود. درمتون قدیمی ایرانی زارچ هم نامیده شده است. این گیاه بیش از صد و هفتاد و پنج نوع و نژاد مختلف دارد و بیشتربومی منطقه آسیا و آمریکای شمالیست. درختچه زرشک مقاومت بسیار زیادی در برابر شرایط سخت محیطی دارد بطوریکه توانسته است در مناطقی که از نظر خاک خیلی غنی نیستند و علاوه برآن از مناطق خشک و کم آب محسوب میشوند، رشد و گسترش پیدا کند.  بعضی انواع گیاه زرشک جنبه تزئینی دارند و برای کاشت در فضاهای سبز و پارکها مناسب هستند. بعضی اقسام آن نیز همانند گونه باربریس ولگاریس ( زرشک قرمز بدون هسته ) خوراکی هستند. درایران گونه خوراکی زرشک بیشتردراستان خراسان جنوبی توسط کشاورزان این منطقه کشت و تولید میشود. با همکاران زرشک آبرام برای اطلاع و مشاوره در زمینه خرید زرشک پفکی و دانه اناری و همچنین قیمت انواع زرشک از جمله قیمت زرشک صادراتی در تماس باشید. 

قیمت زرشک دانه اناری

چیدن زرشک تازه (Harvesting fresh Barberry)

چندین روش برای چیدن زرشک تازه  (Fresh Barberry) وجود دارد که متداولترین شیوه ی سالهای اخیر  و برای تولید زرشک درجه یک شاخه بر نام دارد. البته شیوه های دیگری نیز وجود دارد که دارد از قبیل روش ضربه زدن به شاخه درخت و جمع کردن دانه های زرشک از زیر درخت. در این شیوه آسیب به دانه زرشک وارد می شود و زرشک دچار لهیدگی می شود و بهتر است بلافاصله استفاده شود. چیدن زرشک به شیوه های صنعتی نیز انجام می شود. پایه اساس کار این دستگاه ها بر اساس مکش می باشد.
در این روش شاخه ها به وسیله قیچی بریده و زرشک تازه چیده شده با جعبه یا سبد به محل خشک کردن منتقل می شود. مکان های خشک کردن شامل پشت بام ها، زمین های اسفالت یا کاه گل شده و همچنین سالن های مسقف و سرپوشیده می باشند.

زرشک تازه - زرشک قرمز

خشک کردن زرشک تازه

یکی از شیوه های خشک کردن زرشک تازه، گذاشتن شاخه ها بر روی داربستهای چوبی یا فلزی گالوانیزه در مکانهای سرپوشیده است. زمان خشک شدن زرشک در این روش معمولا ۲ ماه میباشد و زرشک بدور از نور مستقیم خورشید خشک می شود. البته اگر رطوبت هوا زیاد باشد این زمان طولانیتر  و تا ۴ الی ۵ ماه هم می رسد.

گاهی نیز از سیستم های تهویه برقی برای تسریع خشک کردن زرشک در کارگاه ها استفاده می شود. به هر حال تهویه هوای داخل سالن ها باید طوری باشد که باعث فساد و کپک زدگی حبه های زرشک نشود. اسفند ماه زمانی است که کم کم زرشک خشک شده پفکی روانه بازار شب عید می شود.  فروش زرشک پفکی برای شب عید پررونق است و معمولا در بازار شب عید گران می شود. از خشک کردن زرشک به روش بالا نوعی زرشک خشک مرغوب تولید می شود که زرشک پفکی(Puffy Barberry)نام دارد. 

زرشک پفکی درجه یک

انواع زرشک خشک

زرشک قرمز بیدانه یا زرشک معمولی از لحاظ تجاری به سه قسم است:

  • زرشک پفکی

این نوع زرشک از لحاظ کیفی بسیار مرغوب بوده و بهترین نوع زرشک به حساب می آید. دانه های این نوع زرشک از لحاظ شکل ظاهری بیضی شکل وپف کرده هستند و از نظر اندازه و سایز تفاوت زیادی با دانه زرشک تازه ندارند. با اینکه درصد قابل توجهی از آب خود را از دست داده اند. دانه های درشت و زیبای این نوع زرشک در هنگام پخت غذاها بخصوص طبخ زرشک پلو، جلوه خاص به غذا میدهد. به همین خاطر به نام زرشک مجلسی نیز شهرت دارد. بخاطر داشتن مطلوبترین کیفیت، خرید این نوع از زرشک خشک  برای رستورانهای درجه یک وهمچنین صادرات به کشورهای دیگربهترین انتخاب است. فروش زرشک پفکی مخصوص صادرات در مجموعه کشت و صنعت آتما با برند آبرام با تحویل رایگان در تهران امکان پذیر است. 

  • زرشک دانه اناری

زرشک دانه اناری نسبت به زرشک پفکی ارزانتر است. دانه های این نوع زرشک حالت مسطح دارند و از بافت پف کرده دانه زرشک برخوردار نیستند. هر چند ممکن است هردو این محصولات از یک نوع و نژاد درختچه زرشک برداشت شده باشد، اما به دلیل روشهای متفاوت برداشت و نحوه خشک کردن زرشک دو محصول متفاوت به دست می آید. این تفاوت فقط در شکل ظاهری است و برروی طعم آن تاثیر چندانی ندارد. قیمت زرشک دانه اناری را به طور روزانه از ما بخواهید! 

  •  زرشک زیر تالاری

 این نوع زرشک مخلوطی از زرشک دانه اناری و زرشک پفکی است. درطی مرحله خشک شدن زرشک پفکی که در مقاله ( لینک به مقاله تولید زرشک پفکی) درباره آن توضیح داده ایم، مقداری ازدانه های زرشک نیمه خشک شده زرشک از روی تالارها به پایین میریزند. شکل و ظاهر این دانه ها پس از خشک شدن کامل، با زرشک پفکی و دانه اناری متفاوت است. کمی پف دار و اندکی مسطح. در حقیقت ویژگیهای ظاهری آن میانه بین دو محصول ذکر شده میشود. گاهی نیز تولید کنندگان زرشک دانه اناری را با زرشک پفکی مخلوط کرده و به عنوان زرشک زیرتالاری به بازار عرضه میکنند. درهر دو حالت، قیمت زرشک زیر تالاری به دلیل کیفیت متمایزش با انواع دیگر، اندکی تفاوت دارد. ارزانتر از زرشک پفکی و گرانتر از زرشک دانه اناری. 

خرید زرشک مرغوب

حال به سوال اصلی بازمیگردیم که تشخیص زرشک مرغوب چگونه است و چه ویژگیهایی باعث بالا رفتن کیفیت زرشک میشود؟

زرشک ممتاز از خصوصیات زیر برخورداراست:

  • درشت بودن دانه ها
  • یکسان بودن سایز دانه ها یا به عبارت دیگر یکدست بودن
  • رنگ قرمز روشن و شفاف
  • کاملا پاک شده باشد ( نبودن برگ، تیغ، شاخه، دانه های بوریا سیاه، سنگریزه و…)
  • رطوبت درحد مطلوب ( نه زیاد خشک  و نه زیاد نمدار)
  • طعم آن به تلخی نزند.

خرید زرشک پفکی – خرید زرشک خشک درجه یک

این نوع زرشک خشک، رنگ روشن، شفافیت و حالت پف کرده خود را حفظ می کند. می توان گفت که در زرشک درجه یک تقریبا حجم اولیه زرشک حفظ می شود
از این رو این زرشک در زبان تجاری، زرشک پفکی نام دارد که مخصوصا در رستورانها بسیار پرطرفدار است.
قیمت زرشک درجه یک پفکی (Barberry in Class I)  که مرغوبترین نوع زرشک است طبیعتا بسیار بالاست. این قیمت ۳۰ الی ۳۵ درصد بالاتر از قیمت زرشک دانه اناری مرغوب است که در زیر نور خورشید خشک می شود. زرشک دانه اناری یا به طور خلاصه زرشک اناری (Anari Barberry) مرغوبیت کمتری نسبت به زرشک پفکی دارد. در بازارهایی که از لحاظ اقتصادی ضعیفترند زرشک دانه اناری پر طرفدارتر است. در کیترینگ ها و تهیه غذاهای درجه دو نیز معمولا از زرشک اناری استفاده می شود.
برای اطلاعات مبسوط تر درباره قیمت زرشک به قیمت عمده زرشک مراجعه نمایید.

قیمت زرشک درجه یک قائنات – سال ۹۷

اکنون به منظور درک بهتر قیمت ها، به مقایسه قیمت زرشک در دو  شهر قائنات و تهران می پردازیم. در اواسط دی ماه ۹۷ کم کم التهاب و نوسان بازار زرشک کاهش و جای خود را به ثبات و یا حتی کاهش قیمت داد. کشاورزانی که در ماههای قبل حاضر به فروش زرشک خشک انبار شده نبودند آن را کم کم روانه بازار کردند.
همچنین بخشی از زرشک پفکی سال ۹۷  که به طور صنعتی خشک و اماده شده بود به بازار عرضه شد.

از این رو در اواسط دی ماه ۹۷ قیمت انواع زرشک و بخصوص قیمت زرشک درجه یک پفکی  ثابت ماند و نوید یک بازار مطمئن را برای شب عید داد.
طبق بررسی های ما، قیمت زرشک پفکی در دی ماه ۹۷ بین ۳۹ و ۴۱ هزار تومان در بنکداریهای قاینات معامله می شد.

قیمت زرشک درجه یک

قیمت زرشک سال ۹۸

همانگونه که در بالا بررسی کردیم قیمت زرشک در سال ۹۷ بسیار پر التهاب و صعودی بود. متاسفانه بعد از تعطیلات سال نو و شروع دوباره بازار این افزایش قیمت ادامه پیدا نمود. به طوریکه قیمت زرشک پفکی در روز پنجم سال ۹۸ به طور متوسط  ۵۵ هزار تومان معامله میشد.  این در حالیست که در اواسط خرداد ماه  قیمت زرشک پفکی ۷۵-۷۷ هزار تومان هم رسید که حاکی از افزایش ۵۰ درصدی در کمتر از ۲ ماه دارد.

قیمت زرشک درجه یک در بازار تهران

در پایتخت ایران یعنی تهران بازارهای عمده فروشی چون مولوی و انبار نفت وجود دارد. بخشی از زرشک کل ایران از بازار های تهران تامین می شود. یعنی تجار وبنکداران شهرهای دیگر ایران چون تبریز و اصفهان و شیراز نیز به سراغ بنکداران و عمده فروشیهای تهران می آیند. به نظر می رسد در مورد صادر کنندگان زرشک این مرسوم تر باشد.

قیمت زرشک درجه یک پفکی  در دیماه ۹۷ در بازار خرده فروشی تهران از ۴۵ هزار تومان شروع شد و به بالای ۵۰ هزار تومان هم رسید.  قیمت عمده زرشک همیشه دو تا پنج هزار تومان از قیمت زرشک فله ای در بازار های تهران ارزان تر است. البته بازارهایی مانند تجریش استثنا بوده و این تفاوت قیمت به بیش از ده هزار تومان نیز می رسد.

خرید زرشک در بازار تهران

قیمت زرشک درجه یک پفکی

بازرگانی آتما با برند زرشک و فراورده های زرشک  آبرام در حوزه مواد غذایی و به طور تخصصی در زمینه زرشک و فراورده های زرشک چون مربا زرشک فعالیت دارد.
قیمت زرشک درجه یک پفکی با برند آبرام در خرداد ۹۸ برای رستورانهای تهران  ۷۵۰۰۰ تومان می باشد.

این مقاله ابتدا در دیماه ۹۷ نوشته شد در آن تاریخ قیمت زرشک آبرام برای  دی ماه ۹۷ ثابت بود. سپس در خرداد ۹۸ دوباره بازنویسی گردید.

خرید زرشک پلویی با نازلترین قیمت و همچنین  قیمت زرشک خشک بیرجند و نیز قیمت روز زرشک سیاه را از این مرکز پخش بخواهید. پایین بودن قیمت زرشک آبرام نسبت به بازار تهران، بعلت سیستم بهینه خرید تا پخش زرشک در مجموعه ما می باشد.

قیمت زرشک درجه یک

همچنین مجموعه آبرام یکسری پادکست در کانال آپارات  و یوتیوپ  آپلود نموده است تا به خریداران زرشک کمک کند خرید مناسبی داشته باشند.این  لینک آپارت زرشک آبرام است. برای اطلاع از قیمت دقیق زرشک با همکاران ما در ارتباط باشید.

امتیاز
درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 4.8 (20 امتیاز)
  جهت خرید، فروش و مشاوره انواع زرشک و فراورده های زرشک چون مربای زرشک (Barberry jam)، کنسانتره زرشک (Barberry Concentrate)و غیره به ما زنگ بزنید یا در کانال تلگرام و اینستاگرام ما عضو شوید.  
مدیریت فروش:شادمان
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09122980199
شماره تلفن ثابت: 02186046255
آدرس کانال: barberry_abram@
پست الکترونیکی: info@abramfood.com
آدرس دفتر: تهران، یوسف آباد، خیابان ۱۲، پلاک ۲۸

مطلب پیشنهادی

قیمت جدید زرشک پفکی ۹۸

قیمت جدید زرشک پفکی ۹۸

قیمت جدید زرشک پفکی ۹۸ زرشک پفکی چیست؟ زرشک پفکی چیست؟ در مورد اینکه به …

کانال تلگرام