فروش زرشک
چهارشنبه , ۱۱ دی ۱۳۹۸
خانه / زرشک آبرام / قیمت زرشک پفکی اعلا به صورت عمده

قیمت زرشک پفکی اعلا به صورت عمده

به چه زرشکی، زرشک پفکی اعلا می گویند؟ و قیمت زرشک پفکی اعلا در شهریور ماه ۹۸ به صورت عمده چقدر است؟ در این مقاله علاوه بر قیمت زرشک پفکی اعلا به مباحث دیگری نیز می پردازیم . لیست موضوعات مورد بحث در اینجا  در ذیل آمده است:‌

 • زرشک تر و تازه ( Fresh Barberry)
 • زرشک پفکی چیست؟
 • زرشک خشک (Dried Barberry) – زرشک پفکی اعلا
 • قیمت زرشک پفکی اعلا
 • بررسی قیمت زرشک سال ۹۷
 • قیمت زرشک ۹۸
 • قیمت زرشک پفکی در مشهد
 • قیمت زرشک پفکی در بیرجند و قاین
 • قیمت روز زرشک پفکی

قیمت زرشک پفکی

زرشک تر و تازه ( Fresh Barberry)

زرشک اصیل و بومی ایران است و کشاورزی و کسب و کار تعداد زیادی از مردمان خراسان جنوبی به آن وابسته است. زرشک از جمله میوه هایی است که آمارها نشان از رقم بیش از ۹۸ درصد  از کل تولید زرشک در خراسان جنوبی  می دهد. در کل بیش از ۹۵٪ کل زرشک مصرفی جهان در این استان کشت و تولید می شود.

عمده مصرف زرشک برای داخل ایران است و استفاده غذایی دارد. زرشک تر در از اواخر ماه مهر جمع آوری می شوند. مقداری از آن به صورت تر و تازه برای پخت مربا، اب گیری و غیره استفاده می شود. ماندگاری زرشک تازه زیاد نیست. اگر مدت طولانی بماند کپک خواهد زد. عمده زرشک تازه، خشک می شود.

زرشک قرمز

 

زرشک پفکی چیست؟

از جمله سوالاتی که در هنگام سرچ از گوگل پرسیده می شود اینست که زرشک پفکی چیست؟‌  این سوال مخصوصا برای کسانی که به تازگی وارد عرصه تجارت شده اند ممکن است از اهمیت بالایی بر خوردار باشد. برای جواب دادن به این سوال لازم است کمی مقدمه چینی کنیم. نحوه چیدن و جمع آوری کردن زرشک و همچنین نحوه خشک کردن زرشک در تولید محصول نهایی زِرشک خشک شده از اهیمت بالایی برخوردار است، زرشک میوه ای حساس است که اسیب های  مکانیکی باعث کم شدن کیفیت نهایی زِرشک می شود. شیوه های جمع آوری زرشک دو روش زیرند:

 • سنتی
 • صنعتی

هرچند که شیوه سنتی همچنان غالب تر است و بیشتر زرشکی که سالانه در خراسان جنوبی جمع اوری می شود به روشهای سنتی و متداول خشک میشود. در روش سنتی نیز چندین متد وجود دارد که کشاورزان در طول سال ها کشاورزی و باغداری به ان ها پی برده اند. در میان روش سنتی نیز ۲ شیوه رایجتر وجود دارد. یکی روش بریدن شاخه ها و دیگری شیوه ضربه ای.

قیمت زرشک پفکی اعلا

بنابراین روش بریدن یا چیدن شاخه ها از متد های معمول در کشاورزی زرشک است.  در این روش شاخه ها همراه میوه و برگ ان از درختچه زرشک جدا و بریده می شوند. این شاخه ها به محل هایی مناسب (سالن ها و سوله های سربسته) متقل می شوند. این مکان ها یا به طور طبیعی و  یا مصنوعی دارای تهویه مناسب می باشند. چراکه  اگر زرشک در جایی بدون تهویه و عبور ومرور هوا قرار بگیرد امکان کپک زدگی ان وجود دارد. در این سالن ها دار بست هایی از جنس معمولا فلزی یا چوبی وجود دارد که شاخه های زرشک در فاصله های مناسب از هم روی ان قرار میگیرند. باز هم لازم به تاکید است که نباید زرشک در این حالت به میزان زیاد رای هم انباشت شود. دلیل همان کپک زدگی است.  مدت زمانی که لازم است زرشک بدور از نور افتاد در این حالت بماند تا خشک شود حداقل ۳ ماه است. البته این میزان به درجه حرارت هوا و میزان بارندگی آن فصل نیز بستگی دارد. رطوبت هوا مانع خشک شدن زِرشک می گردد. زرشک خشک حاصل زرشک پفکی  (puffy Barberry) است.

نوع دیگر زرشک خشک، دانه اناری می باشد که پروسه تولید آن سریعتر است. چون در تولید زرشک دانه اناری (Anari Barberry)، کشاورزان زودتر به پول خود می رسند خیلی از کشاورزان ان روش را ترجیح می دهند. هر چند قیمت زرشک پفکی از قیمت زرشک دانه اناری بالاتر است.

قیمت زرشک پفکی اعلا

قیمت زرشک پفکی اعلا

ایران از لحاظ آب و هوایی کشور بسیار متنوعی است. از این رو تنوع محصولات باغی و کشاورزی نیز بسیار زیاد است.

می توان گفت کمتر میوه ای است که در ایران به عمل نیاید. شاید میوه های استوایی چون پاپایا، جک فروت، نارگیل، و دراگن فروت مستثنی از این قاعده باشند. شاید نیز علت نبودن انها در ایران این باشد که کسی تا کنون آنها را کشت نکرده است. برای مثال جنوب کشور ممکن است مکان مناسبی برای پرورش آنها باشد چرا که  آب و هوای جنوب به آب و هوای  استوایی نزدیک است. در این زمینه اضهار نظری نمی کنیم و آن را به صاحب نظران  صنعت کشاورزی می سپاریم.

در ایران میوه هایی پرورش می یابند و کشت می شوند که مختص ایران و شاید یکی دو کشور دیگر باشد. برای مثال انار که در ایران بسیار شناخته شده است، بعضی از مردمان اروپا آن را ندیده و حتی یک بار هم آن را امتحان نکرده اند. از دیگر میوه های عجیب مختص ایران می توان به زغال اخته اشاره کرد. یکی از دوستان آلمانی وقتی برای اولین بار طعم زغال اخته را چشید بسیار برایش خوشایند بود و حتی اشاره داشت به این موضوع که اگر این میوه در آلمان بود به طور مکرر آن را می خرید.  

زرشک قرمز ایرانی نیز از دیگر میوه های ناشناخته در دنیا است. متاسفانه هنوز کسی نتوانسته است این میوه زیبا و خوش رنگ را به سوپر مارکت های دنیا بکشاند.

همان طور که در قسمت های قبل اشاره شد، اگر زرشک تر به اسلوب سایه خشک و بدور از افتاب مستقیم رطوبت زدایی و  خشک شود، زرشک خشک حاصل را زرشک پفکی می نامند. بسته به کیفیت زرشک تازه و  تر نوع زرشک پفکی حاصل نیز کیفیت متفاوت دارد. برای مثال اگر زرشک تر قبل از این که کاملا رسیده شود، از شاخه چیده شود، زرشک خشک حاصل ترش مزه می شود و رنگ آن روشن تر است. زرشک پفکی اعلا خصوصیات زیر را دارد:

 • درشت است.
 • یکدست است و زرشک دانه اناری مخلوط با آن ندارد.
 •  قرمز خوش رنگ است.
 • تازه است و کدر نیست.
 • مواردی همچون خاک و برگ و سنگریزه قاطی محموله زِرشک نیست.
 • دانه های پوچ ندارد.
 • دانه های بور ندارد.
 • درصد رطوبت ان بالا نیست.
 • خیلی خشک و شکننده نیست.
 • فاقد روغن یا بسیار اندک است. برای جلای زرشک به آن کمی روغن اضافه می کنند.

ما مشخصات یک زرشک اعلا یا ممتاز را در بالا برشمردیم. با این که زرشک پفکی بهترین نوع زرشک خشک است اما قیمت زرشک پفکی اعلا یا قیمت زرشک پفکی درجه یک بسته به خصوصیات ذکر شده در قسمت قبل دارد. یک تفاوت حدود ۳ تا ۵ هزار تومانی در هر کیلو بین قیمت زرشک پفکی اعلا و زرشک پفکی معمولی وجود دارد. معمولا زرشک اعلا را از بین زرشک پفکی انتخاب می کنند.  البته قیمت زرشک پفکی اعلا به خرید فله زرشک یا خرید زِرشک بسته بندی شده نیز بستگی دارد.

بررسی قیمت زرشک سال ۹۷

در پاییز سال قبل با توجه به نوسان شدید قیمت ها که در اکثر بازار ها حکم فرما شد، قیمت زرشک چه از نوع پفکی و چه از نوع دانه اناری را تحت تاثیر قرار داد. قیمت زرشک ۹۷ تحت تاثیر عواملی همچون تورم، کمبود زرشک در بازار، آسفتگی کشور  و ترس بازار و اقتصاد از جنگ و تحریم بیشتر، حتی نوسانات قیمت خودرو بود.  از این رو بازار زرشک از اواسط فصل پاییز که هنگام برداشت زرشک بود تا اخر زمستان ۹۸ یک افزایش قیمت تدریجی اما ۱۰۰ درصدی را تجربه کرد. این افزایش قیمت برای هر دو زرشک پفکی و دانه اناری بود. در زیر نمودار قیمت زرشک در ماه های مختلف نیمه دوم ۹۷ را مشاهده میفرمایید

قیمت زرشک ۹۷

قیمت زرشک ۹۸

بازار زرشک در خرداد ماه ۹۸ به یک ارامش نسبی رسید و قیمت ها نیز نسبتا ثابت ماند. این ارامش  تا شهریور ماه ادامه پیدا کرد و حتی در مقاطعی قیمت آن در حد ۱-۲ هزار تومان پایین نیز آمد.

پیش گویی یا پیش بینی قیمت زرشک در نیمه دوم سال ۹۸ خیلی اسان نیست. چراکه عوامل بسیاری می توانند باعث کاهش یا افزایش قیمت زرشک شوند. اما ما در مجموعه زرشک ابرام پیش بینی می کنیم که اگر حادثه خاصی پیش نیاید با توجه به اینکه به نظر می رسد باغات زرشک بسیار پر بار هستند و دیگر مانند سال ۹۷ کمبود زرشک در بازار وجود نداشته باشد، قیمت زرشک در سال ۹۸ برای نیم دوم آن، کاهش یابد.

قیمت زرشک پفکی در مشهد

در اینجا قیمت زرشک پفکی در مشهد را از نظر می گذرانیم. ابتدا به این موضوع می پردازیم که درختچه زرشک چه خواصی دارد.

زراعت یک گیاه یا کاشت درختان باغی با هدف تولید محصول از ان صورت میگیرد. این محصولات میتوانند

 1. ریشه
 2. گل
 3. ساقه
 4. برگ
 5. میوه

باشد. در مورد درختچه زرشک باید اذعان داشت که میتوان از همه موارد بالا استفاده کرد. میوه زرشک کاربرد غذایی و دارویی دارد. سایر قسمت های درختچه زرشک بیشتر نقش دارویی دارد. در بخش های مختلف درختچه زرشک الکالوییدی به نام بربرین وجود دارد که بیشتر خواص دارویی میوه زرشک و سایر اجزا به خاطر آن است. 

بخشی از زرشک ایران از شهر مشهد به سایر کشور ها صادر می گردد. از جمله این کشور ها می توان به آلمان، کانادا و امارات و ترکیه اشاره نمود. کانادا و المان از کشور هایی هستند که مهاجران بسیاری را در خود جای داده اند.  بخش عظیمی از زرشک صادر شده به این کشور ها توسط ایرانیان مهاجر مصرف می گردد.

داستان ترکیه و امارات اما متفاوت است. در ترکیه کارخانجات متعدد شیرینی پزی وجود دارند که زرشک از مواد اولیه اصلی آن ها ست. نوع زرشکی که از مشهد به ترکیه صادر می شود معمولا از نوع دانه اناری است.

صادرات به کشور هایی نظیر کانادا و المان از نوع زرشک پفکی می باشد. قیمت زرشک پفکی در مشهد در تابستان ۹۸ تفاوت زیادی با شهر های خراسان جنوبی همچون بیرجند و قاین نداشت. بازار زرشک مشهد، بازار مصلی است که همانند بازار چهارراه مولوی در تهران بورس فروش انواع خشکبار از جمله زرشک می باشد. این بازار در سراسر ایران معروف است. گاهی حتی گفته میشود که قیمت زرشک نه در خراسان جنوبی که در مشهد تعیین می گردد.  حتی گاهی تجار غیر ایرانی نیز خود به بازار مشهد مراجعه می کنند و زرشک مورد نیاز خورد را می خرند.

قیمت زرشک پفکی

قیمت زرشک پفکی در بیرجند و قاین

همان گونه که در بالا اشاره شد، بعضی از کارشناسان معتقدند که درختچه های زرشک در نواحی مختلف  استان خراسان جنوبی محصولات زرشک با کیفیت مختلفی می دهند. شاید برایتان جالب باشد که کشاورزان زیادی در تمام ایران تلاش و سعی نموده اند تا بتوانند انها نیز زرشک را کشت نمایند. اما به نظر می رسد موفقیت زیادی حاصل نشده است. به همین خاطر بر خلاف زعفران که زمانی در انحصار این استان بود اما اکنون بسیاری از نواحی ایران زعفران را می کارند،  برداشت زرشک همچنان در اختیار این استان شرقی است.

خراسان جنوبی استان محرومی بود و در گذشته نه چندان دور کشاورزی در این استان رونق چندانی نداشت. به خاِطِر پیدا شدن بازار های جهانی و استفاده از فراورده های زرشک، فروش این محصول رونق زیادی گرفت. اکنون اقتصاد بخش بزرگی از خراسان جنوبی بر این پایه می چرخد.

طبق بررسی ها زرشک شهرستان بیرجند با زرشک شهرستان قاین متفاوت است. هر چند که هر دو شهر مدعی این هستند که ان ها زرشک مرغوبتری تولید می کنند. از این رو ممکن است بنا به تجربه  کیفیت زرشک خشک پفکی مناطق مختلف خراسان جنوبی  متفاوت باشد. بنا بر این نیز ممکن است قیمت زرشک پفکی در بیرجند و از باغات بیرجند با قیمت زرشک پفکی قاین متفاوت باشد. هر چند که این تفاوت ممکن است خیلی کوچک باشد. در خارج استان زرشک به نام زرشک خراسان جنوبی شناخته شده است و یا به نام محصول بهترین باغات قاین در مجموع شناخته می شود.   برای خرید زرشک قاین و بیرجند می توان به این دو شهر و شهرهای کوچکتری از این استان همچون افین و زهان مراجعه کرد.

فروش زرشک خراسان جنوبی

قیمت روز زرشک پفکی

قیمت روز زرشک پفکی بستگی به یکسری پارامتر دارد. متاسفانه قیمت ها درایران ثابت نبوده و به عوامل زیادی بستگی دارد. اما در مورد بازار زرشک، قیمت روز زرشک  می تواند به عوامل زیر وابسته باشد.

 • زمان خرید زرشک  – در ایام خاصی همچون عید نوروز و محرم همواره افزایش قیمت داریم.
 • کیفیت زرشک خریداری شده
 • نوع زرشک خریداری شده
 • خرید عمده زرشک یا خرید خرده زرشک
 • شهر یا کشوری که از آن زرشک خریداری میشود. قیمت زرشک بسته بندی شده در المان  به ازای هر کیلو حدود ۴۰ یورو می باشد.

ما در کشت و صنعت  آبرام با برند تجاری آبرام انواع زرشک پفکی با کیفیت های گوناگون را به صورت عمده  آماده عرضه به تجار، بنکداران و صادرکنندگان عزیز داریم . قیمت زرشک پفکی اعلا ، قیمت روز زرشک پفکی  و زرشک پفکی معمولی را از مرکز پخش زرشک در تهران – زرشک آبرام  بخواهید.

در کانال آپارات زرشک و فراورده های زرشک آبرام ویدیو های ما آپلود شده است.

  جهت خرید، فروش و مشاوره انواع زرشک و فراورده های زرشک چون مربای زرشک (Barberry jam)، کنسانتره زرشک (Barberry Concentrate)و غیره به ما زنگ بزنید یا در کانال تلگرام و اینستاگرام ما عضو شوید.  
مدیریت فروش:شادمان
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09122980199
شماره تلفن ثابت: 02186046255
آدرس کانال: barberry_abram@
پست الکترونیکی: info@abramfood.com
آدرس دفتر: تهران، یوسف آباد، خیابان ۱۲، پلاک ۲۸

مطلب پیشنهادی

قیمت جدید زرشک پفکی ۹۸

قیمت جدید زرشک پفکی ۹۸

قیمت جدید زرشک پفکی ۹۸ زرشک پفکی چیست؟ زرشک پفکی چیست؟ در مورد اینکه به …

کانال تلگرام