خرید زرشک دانه اناری در بازار مصلی مشهد

خرید زرشک دانه اناری در بازار مصلی مشهد عنوان این مقاله پیش رو می باشد که به صورت مفصل به آن می پردازیم. عنواین این مقاله عبارتند از:

 • درختچه زرشک چه خصوصیاتی دارد؟
 • انواع میوه زرشک چگونه است؟
 • خرید زرشک از کشاورز
 • انواع برند زرشک در بازار ایران
 • راه های خرید زرشک
 • تولید زرشک دانه اناری در خراسان جنوبی
 • خرید زرشک دانه اناری در بازار مصلی مشهد
 • خرید زرشک اعلا
 • قیمت زرشک پفکی اعلا و مرغوب بیرجند و قاین
 • لیست قیمت زرشک پفکی و اناری
 • مزایای مصرف زرشک
خرید زرشک دانه اناری و پفکی
زرشک پفکی اعلا

درختچه زرشک چه خصوصیاتی دارد؟

 زرشک درختچه‌ای است که خاردار به طول چندین متر است که چون هر ساله حرس می شود معمولا ارتفاع درختچه های زرشک پرورشی از ۲ متر متجاوز نیست. درختچه زرشک دارای برگهای بیضوی شکل که کناره‌های کنگره‌ای دارند. چوب درخت زرشک به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است و میوه اش قرمز رنگ و کوچک و ترش مزه می باشد. از میوه و پوست زرشک در دوره هایی برای رنگرزی استفاده می شده است. درخت زرشک در اواخر بهار و اوایل تابستان به شکوفه می‌نشیند و رفته رفته گل ها یا همان شکوفه های زرد زرشک در اوایل مهر به رنگ قرمز زرشکی در می آیند. با وجود این که زرشک در نواحی زیادی از اروپا، آسیا، آفریقا و آمریکای شمالی و جنوبی می‌روید اما ایران بزرگترین و تنها تولید کننده زرشک پرورشی در تمام دنیا می باشد. خراسان و شهر قائن و بیرجند بالای ۹۶ درصد از زمین‌های کشاورزی تحت کشت زرشک در دنیا را در اختیار دارند.  مقدار زرشک حاصل از این زمین ها نه تنها برای مصرف داخلی کافی است بلکه می تواند به اقصی نقاط دنیا صادر شود. گیاه زرشک در قرن هفتم میلادی کشف شده است و در تمام مناطق معتدل شمالی قابلیت رشد و پرورش دارد.

درختچه- زرشک
درختچه زرشک

انواع میوه زرشک چگونه است؟

زرشک در دو نوع دانه دار و بی دانه در مناطق مختلف ایران از جمله خراسان، تهران، اصفهان، کرمان و آذربایجان می روید. میوه زرشک (Barberry fruit) بی دانه همان زرشک پلویی است  که در ایران مصرف غذایی فراوان دارد و در خراسان پرورش داده می شود. زرشک پلویی یکی از پرمصرف ترین و پرطرفدارترین محصولات گیاهی ایران می باشد که متاسفانه در جهان ناشناخته و ناشناس باقی مانده است. بدیهی است که تمرکز تبلیغات روی این ماده غذایی و تلاش برای معرفی آن به ملت های دیگر تا چه اندازه می تواند در صادرات آن و در نتیجه رشد اقتصادی در بخش کشاورزی موثر باشد و کمک شایانی نیز به وضعیت معیشتی کشاورزان بنماید. زرشک دانه دار بیشتر کاربرد زینتی دارد و مصارف خوراکی آن اندک و بیشتر مصرف داریی دارد. زرشک  دانه دار در پارک‌ها و نواحی تفریحی و باغچه‌ها به خاطر ظاهر زیبا و گیرایش کاشته می‌شود. رشد مناسب درختچه زرشک در دمای ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد صورت می گیرد و آغاز رشد آن در ماههای فروردین و اردیبهشت می باشد. شکوفه دهی زرشک در حرارت بیشتری بین ۲۰ تا ۲۳ درجه سانتیگراد رخ می دهد و درختچه زرشک نسبت به سرمای زیاد و افت گرما مقاوم است و می تواند به خواب زمستانی بلندمدت فرو رود. از زرشک دانه دار سیاه بیشتر در درمان بیماری هایی کبد و غلظت خون استفاده می گردد.

میوه - تازه- زرشک
میوه زرشک قرمز

خرید زرشک از کشاورز

زرشک محصول باغی و کشاورزی است و تولید کننده زرشک نیز طبیعتا کشاورزان هستند. ما پیشتر به تولید زرشک در ایران پرداخته ایم. به عنوان اولین حلقه از زنجیره تولید به مصرف کشاورزان قرار دارند. خرید زرشک از کشاورز برای حلقه مصرف معمولا به خاطر پیچیدگی ها امکان پذیر نیست و گاها حتا گرانتر هم تمام میشود. چراکه حمل بار خرد از یک شهر یا روستا در خراسان جنوبی به مقصدی در شهر دیگری از ایران انجام می گیرد و می توان با هزینه های حمل چقدر ممکن است گران تمام شود. در صورتیکه اگر محموله زرشک به صورت عمده توسط تاجری در شهر دیگر انجام شود، حمل یکجای آن به کاهش قیمت تمام شده زرشک می انجامد. یک مشکل دیگر که در خرید مستقیم از کشاورز وجود دارد اینست که زرشک نیازمند فراوری است. به این صورت که باید در دستگاه های مخصوص بوجاری شود واماده عرضه به بازار گردد. کمتر کشاورزی چنین امکاناتی را دارد. از این رو خرید زرشک از کشاورزان برای مصرف کننده نهایی اگر نگوییم نشدنه است باید بگوییم بسیار سخت است. خرید زرشک از کشاورز را معمولا کارگاه داران انجام می دهند. آنها زرشک خشک را به اصطلاح به صورت باد کش شده خریداری می کنند و بعد از فراوری روانه بازار مصرف عمده و جزیی می نمایند. البته اگر امروز به اگهی های سایت هایی همچون دیوار، شیپور و ایران تجارت مراجعه کنید، با اگهی های بسیاری از طرف کشاورزان روبرو می گردید اما به نظر می رسد که بیشتر این اگهی ها از طرف واسطه هاست .

قیمت زرشک پفکی اعلا
خرید زرشک از کشاورز

انواع برند زرشک در بازار ایران

در ایران برندهای مختلفی در بازار سوپر مارکت ها فعالیت دارند. این برند ها با توجه به قیمتی که بر روی محصول می گذارند، کیفیت های متنوعی نیز ارایه می دهند. در زیر لیست تعدادی از برندهای معروف ایران را می بینید که در بسته های بین ۱۰۰ گرم تا ۳۰۰ گرم بسته بندی شده اند و می توان ان ها را از سوپرمارکت های انلاین و غیر انلاین زرشک خریداری نمود.

 • خرید زرشک سحرخیز
 • خرید زرشک برتر
 • خرید زرشک افق کوروش
 • خرید زرشک گلچین
 • خریدزرشک تروند
 • خرید زرشک مصطفوی
 • خرید زرشک گلستان
 • خرید زرشک آبرام
قیمت زرشک بسته بندی شده
زرشک آبرام

راه های خرید زرشک دانه اناری در بازار

در بالا توضیح دادیم که خرید مستقیم زرشک از کشاورز در حجم پایین تقریبا به صرفه نیست و تا حدودی نیز نشدنی است. اما راه های خرید زرشک چگونه است. زرشک قبل از هرچیزی به دو صورت زیر به بازار عرضه می شود و استاندارد تقریبا خاصی نیز بر این بازار حاکم نمی باشد.

اکنون می توان به این سوال که زرشک را از کجا خریداری کنیم جواب دهیم.

صادرات زرشک
فروش فله ای زرشک

خرید زرشک عمده و خرده

برای خرید عمده زرشک مثلا در حجم های بالای صادراتی می توانید از راه های زیر اقدام کنید:

 • خرید زرشک به صورت مستقیم و بی واسطه از کشاورزان
 • خرید زرشک عمده از تجار بیرجند و قاین
 • خرید زرشک عمده از تجار مشهد
 • خرید زرشک عمده از تجار تهران

برای خرید زرشک بسته بندی و در حجم های پایین نیز می توانید از راه های زیر اقدام نمایید:

 • سوپر مارکت های زنجیره ای همچون جامبو، افق کوروش، شهروند، اتکا
 • بقالی هایی که در هر محله وجود دارد.
 • خرید اینترنتی زرشک بسته بندی شده از فروشگاه های آنلاین
خرید زرشک بسته بندی

تولید زرشک دانه اناری در خراسان جنوبی

زرشک دانه اناری یا زرشک یاقوتی یا آفتاب خشک به نوعی زرشک خشک قرمز گفته می شود که سریع و در مٰعرض نور خورشید خشک می شود. تا همین چند سال پیش زرشک محصول ارزشمند و گرانقیمتی نبود. از این رو کشاورزان و باغداران این منطقه زرشک را به غیر بهداشتی ترین شیوه خشک می کردند. معمولا در سطوح مسطحی که کاهگل شده بود و نام آن خرمن است، زرشک به صورت لایه ای چند سانتی بر روی خرمن پهن می شد. خرمن ها در فضای آزاد قرار دارند. نور خورشید و خاک کاهگل رطوبت زرشک را از ان به سرعت می گیرد و زرشک خشک در کمتر از ۲۰ روز به رطوبت هیجده تا بیست درصد می رسید. قبلا اشاره کرده ایم که نور و حرارت از عوامل موثر در تغییر رنگدانه های زرشک محسوب می گردد. از این رو خشک کردن زرشک در برابر نور مستقیم خورشید یکی از عوامل مهم در کاهش کیفیت آن می باشد. از این گذشته چون دانه های زرشک در زمان کوتاهی رطوبت خود را از دست  می دهند، زرشک خشک شده حالت جمع شدگی  دارد و این دومین فاکتور در پایین بودن کیفیت زرشک خشک در این حالت است. زرشک خشکی که با این روش و متد تولید می گردد به زرشک یاقوتی، زرشک اناری یا زرشک معمولی معروف است. از دیگر فاکتورهای پایین آمدن کیفیت زرشک خشک شده در این حالت چسبیدن گل و خاک و برگ و سایر مواد خارجی به زرشک است. به خاطر همسطح بودن خرمن با زمین آلودگی های دیگری نیز به زرشک خشک اضافه می گردد که بار میکروبی زرشک را بالا می برد. اگر احیانا در هنگام خشک کردن باران ببارد، دیگر واقعا ان زرشک تقریبا هیچ شانسی در بازار مصرف ندارد. ظاهری پیدا می کند که سیاه است و بیشتر به درد فراورده هایی همچون لواشک می خورد. در مجموع با احتساب حمله پرندگان و آلودگی ناشی از حضور حشرات، کپک، و مخمر 30 تا 35 درصد از محصول سالیانه در این روش که به آن روش آفتاب خشک هم می گویند دچار ضایعات میگردید. از این روش هنوز هم برخی از کشاورزان و باغداران استفاده می کنند. مزیت این روش برای باغداران اینست که در زمان کوتاهی از فصل برداشت، زرشک را اماده عرضه به بازار می کنند و پول آن ها خیلی زود به جیب کشاورزان واریز می شود. البته برخی از باغداران زرشک چاره ای هم ندارند. چراکه برای تولید زرشک با کیفیت نیاز به سوله های مسقف است. 

تولید زرشک دانه اناری در خراسان جنوبی
زرشک دانه اناری

خرید زرشک دانه اناری در بازار مصلی مشهد

در بالا نحوه تولید زرشک دانه اناری را شرح دادیم و همچنین توضیح داده شد زرشک دانه اناری نسبت به زرشک پفکی و زرشک زیر تالاری خراسان جنوبی از کیفیت پایین تری برخوردار است. اما هر جنسی در بازار مشتریان خود را دارد. درست است که زرشک دانه اناری نسبت به زرشک پفکی کیفیت پایین تری دارد اما قیمت زرشک دانه اناری نیز به نسبت نرخ زرشک پفکی پایین تر است. مشتریان زرشک دانه اناری بسیاری از کیترینگ ها ، خانواده ها و کارخانجاتی هستند که رویت ظاهری زرشک شاید اولویت اول آن ها نباشد و در عوض مواردی همچون قیمت زرشک برایشان مهم است. از بازار مصلی مشهد از جمله راسته های خرید و فروش زرشک است. بخش مهمی از زرشک خراسان جنوبی به این بازار ارسال می گردد. از این رو بسیاری از تجار و صادر کنندگان به این بازار مراجعه می کنند و به صورت مستقیم خرید زرشک دانه اناری و پفکی در بازار مصلی انجام می دهند. کاسبان و مغازه داران بازار مصلی بیشتر رگ و ریشه ای در خراسان جنوبی دارند و کشاورزان زرشک به آن ها معمولا اعتماد دارند و با با گرفتن چک های چندین ماهه و یا به صورت امانی زرشک ها را برای فروش به آن ها می سپارند.

خرید زرشک اعلا

با توجه به شرایط محیطی و پرورش زرشک که به طور خلاصه و با توجه به اهم مطالب برشمردیم، روشن است که تا چه اندازه نکات مزبور در ایجاد محصول نهایی زرشک اعلا مؤثر هستند. زمانی که تمام نکات مؤثر مورد توجه قرار می گیرند و بعد از برداشت زرشک نیز همچنان حساسیت ها در خشک کردن و نگهداری و بسته بندی آن ادامه پیدا می کنند مشخص است که در نهایت زرشک مرغوب و مقبولی در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. برای خرید زرشک اعلا و مرغوب پیشنهاد می شود که به مراکز پرورش زرشک چون قائن و بیرجند مراجعه شود و یا در صورت نبود امکانات و وقت کافی، سایت های اینترنتی خرید زرشک مانند مجموعه آبرام واقع در تهران، یوسف آباد مورد نظر قرار گیرد.

خرید زرشک اعلا

قیمت زرشک پفکی اعلا و مرغوب بیرجند و قاین

 کیفیت اعلای زرشک پفکی بر خریداران، عمده فروشان و صادر کنندگان زرشک پوشیده نیست.  همین کیفیت بالا و سابقه درخشان زرشک پفکی باعث شده در خرید عمده زرشک استقبال فراوانی از زرشک پفکی صورت گیرد. در سالهای اخیر موج اقبال به زرشک پفکی در خرید و فروش کلان و برای متقاضیان خاص چشم‌انداز روشن و پر رونقی را نوید می داد اما در سال ۹۹ به دلیل فشار اقتصادی و انتشار بیماری همه گیر کووید ۱۹ که بازارهای کشور را با بحرانی جدی مواجه کرد  تقاضای زرشک پفکی افت کرده است. همانطور که کارشناسان و اصحاب تجارت زرشک مطلع هستند مهمترین مولفه در بروز کیفیت بالای زرشک پفکی در شیوه خشک کردن و رطوبت زدایی زرشک تازه است. هرکدام از انواع زرشک که در بازار عرضه می‌شوند به شیوه‌ای خاص خود خشک می‌شوند و مدت زمانی که صرف خشک کردن زرشک می شود در برآورد قیمت زرشک تاثیر غیرقابل انکاری دارد. برای زرشک پفکی این مدت زمان بسیار طولانی است و زرشک پفکی در بازه زمانی زیادی که حدود چهار ماه را دربرمی‌گیرد خشک می شود که این مدت زمان با توجه به شرایط محیطی ممکن است مقداری کم و زیاد شود. صرف زمان طولانی و زحمت بسیار و دقت نظر بالا باعث می شود که قیمت زرشک پفکی بالا برود. البته زرشک پفکی در اواخر بهار هر سال با بیشترین مقدار عرضه و تقاضا روبه‌رو می‌شود که در این دوره به دلیل استقبال زیاد مشتریان و صادرکنندگان تا اندازه‌ای با افزایش قیمت زرشک پفکی مواجه می‌شویم. کشاورزان دو شهر بیرجند و قاین زرشک با کیفیت های مختلف تولید می کنند. لیست قیمت زرشک پفکی و سایر انواع زرشک را در زیر مشاهده می فرمایید.

لیست قیمت زرشک پفکی و اناری

نوع زرشکقیمت به تومان
زرشک پفکی۵۵ تا ۶۰ هزار تومان
زرشک دانه اناری۴۸ هزار تومان
قیمت - زرشک

مزایای مصرف زرشک

 در طب سنتی ایران خواص دارویی و درمانی زرشک و بخصوص زرشک سیاه همواره محرز بوده است. از جمله خواص بی نظیرزرشک و آب زرشک طبیعی می توان موارد زیر را برشمرد:

 •  درمان کم خونی با زرشک
 • درمان کننده اسهال، پیشگیری و بهبود دیابت با زرشک
 • پاکسازی کننده مجاری ادراری با زرشک
 • کنترل کننده قند خون با زرشک
 • کنترل کننده کلسترول با زرشک
 • بهبود دهنده جریان خون با زرشک
 • جلوگیری کننده از انسداد عروق قلب با زرشک
 • بهبود دهنده هضم غذا با زرشک
 • سم زدایی کردن از بدن با زرشک
 • تقویت کننده صفرا و کبد با زرشک
 • تسکین دهنده درد و اضطراب با زرشک
قیمت زرشک - ۳ آبان ماه ۹۸
مزایای مصرف زرشک

 در واقع زرشک حاوی عناصری است با ارزش دارویی بالا که به عنوان نوعی آنتی بیوتیک در کشتن باکتری ها و قارچ ها عمل می کنند و بیماریهای عفونی را کنترل می کنند. تمام اجزای درختچه زرشک (barberry plant)حاوی مواد شیمیایی مانند آلکالوئید و ایزوکوئینولین هستند که مقدار کافی از آنها در درمان امراض متفاوت تاثیرگذار می باشد. اهمیت زرشک در درمان بسیاری از بیماریها تا آنجاست که برای ارائه آن به بیماران و نیازمندان به اشکال داروخانه‌ای نیز متوسل شدند. در واقع زرشک به صورت کپسول، تنتور مایع و حتی پماد موضعی نیز در دسترس است. زرشک به غیر از خواص درمانی ارزش غذایی بالایی نیز دارد و در هر صد  گرم زرشک ۴ گرم پروتئین، ۶ گرم کربوهیدرات، ۲۶ گرم قند، ۳ گرم چربی، ۳۷ گرم فیبر رژیمی، ۱۲۴ میلی گرم ویتامین c یافت می شود. زرشک سیاه معمولا به صورت دم شده یعنی دم نوش زرشک و همچنین آب زرشک (Barberry juice) استفاده می شود

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما