مقالات

پرفـــروش ترین برنج ها

برنج های اقتصادی

چرا در سال ۹۹ قیمت زرشک کاهشی است؟

کاهش قیمت زرشک و همچنین افزایش قیمت آن به عوامل و فاکتور های بسیاری بستگی دارد. اگر به نمودار قیمت زرشک از سال ۹۶ نگاهی بندازیم در می یابیم که این قیمت تقریبا هموار صعودی بوده است.

 

قیمت زرشک پفکی در سال ۹۶ در حول و حوش ۱۵ هزار تومان بود. ما درمقاله ای در سال گذشته به دلایل افزایش قیمت در سال ۹۷ پرداختیم. برای این امر به مقاله رکورد بی سابقه قیمت زرشک پفکی در اسفند ۹۷ مراجعه کنید. یکی از دلایل عمده افزایش قیمت  در سال ۹۷ و ۹۸کمبود محصول زرشک بود که بنا به قاعده عرضه و تقاضا این افزایش قیمت معقول به نظر می آمد. این موضوع در کنار تورم حاکم بر کشور و نوسانات ارز و طلا قیمت زرشک را به سمت و سویی که افزایش  قیمت زرشک بود رهنمود شد.

 

کاهش-قیمت-زرشک
زرشک تازه خراسان جنوبی

قیمت زرشک

قیمت زرشک در ایران به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. از جمله می توان به لیست زیر اشاره نمود:

  • کیفیت زرشک
  • نوع زرشک خشک شده- اینکه زرشک پفکی است یا دانه اناری
  • تورم حاکم براقتصاد کشور
  • میزان عرضه محصول
  • فصل خرید زرشک
قیمت زرشک با شاخه
زرشک تازه با شاخه

کاهش قیمت زرشک در سال ۹۹

بازار زرشک بر خلاف سال ۹۷ و ۹۸ سنگین است. اصطلاحی که امروزه در بازار بسیار می شنویم. بر خلاف سال ۹۷ که کاهش محصول باعث افزایش قیمت زرشک شد، در سال ۹۹ یکی از دلایل کاهش قیمت زرشک عرضه بیش از نیاز بازار زرشک بود. اما اصلی ترین دلیل کاهش قیمت زرشک همه گیری ویروس کرونا و تعطیلی عمده رستوران ها، بازار ها و تالارها بود. همچنین در این ایام تمام مراسم مذهبی و غیر مذهبی و همچنین عزا و عروسی ها تعطیل شد.

 

در کنار بسته شدن بیشتر بیزینس ها، باید به بسته شدن مرزها و عدم صادرات زرشک نیز آشاره نمود. این عدم خرید و فروش زرشک تا جایی پیش رفته است که عمده سرد خانه های خراسان جنوبی اکنون مملو از زرشک هستند و کسی خریدار زرشک نیست. بسیاری از کارگاه داران این منطقه در فصل برداشت زرشک تازه، زرشک را با شاخه خریده، چک های چندین ماه کشیده اند که اکنون موعد پرداخت آن ها شده است و اکنون ناگزیرند با قیمت پایین تر زرشک های پفکی و دانه اناری خود را بفروشند. همین امر به کاهش بیشتر قیمت زرشک انجامیده است.

قیمت انواع زرشک در سال ۹۹

نوع زرشک قیمت روز زرشک  –  بیستم تیرماه ۹۹
زرشک پفکی ۶۱ – ۵۸ هزار تومان
زرشک لواشکی ۱۹ – ۲۰ هزار تومان
زرشک دانه اناری ۴۸ – ۴۹ هزار تومان
زرشک پفکی – زرشک درجه یک صادراتی  ۶۱ -۶۳ هزار تومان

مقالات مرتبط

آبرام، مرجع قیمت انواع زرشک در ایران