قيمت زرشك صادراتي در بازار ایران

قيمت زرشك صادراتي در بازار ايران چند است؟ قیمت روز زرشک به پارامتر های پیش بینی شده و نشده بسیار بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به کمبود یا فراوانی کالا در بازار و همچنین وضعیت اقتصادی کشور اشاره نمود. اين سوال بخصوص براي تجاري اهميت پيدا ميكند كه در خارج از ايران قرار دارند اما قصد خريد زرشك مورد نياز خود رو از راه دور دارند. اين قيمت بسته به نوع تحويل ان متفاوت خواهد بود. نوع بسته بندي زرشك هم در قيمت نهايي تاثير ميگذارد. برخي از مشتريان گرامي در بسته هاي ٥ كيلويي سفارش دارند و برخي در بسته هاي ١٠ كيلويي. البته برخي نيز سفارش بسته بندي براي مغازه ها و سوپر ماركت ها رو دارند. اين بسته بندي ها ١٠٠ گرم، ٢٠٠ گرم، ٢٥٠ گرم و ٣٠٠ گرمي مي باشند.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

در مورد قيمت زرشك فله كه در بسته هاي ٥ و ١٠ كيلوگرمي تهيه ميشود، به مكان تحويل زرشك نيز بستگي دارد. اينكه قيمت درب كارخانه، فوب يا سي اي اف باشد. از اين رو جزو اولين موارد مذاكره با مشتريان نحوه تحويل بار مي باشد.
قيمت زرشك صادرتي از نوع پفكي اعلا تحويل درب كارخانه با بسته بندي كاملا سفيد در مهرماه ٩٨ ، ٨٠ هزار تومان است. البته زرشك با كيفيت پايين تر نيز موجود است. اينگونه نيست كه همه مشتريان به دنبال اعلاترين نوع زرشك باشند. زرشك دانه اناري نيز به عنوان زرشك صادراتي استفاده مي شود. به عنوان مثال تركيه و روسيه چون از زرشك به ترتيب در صنعت شيريني پزي و مشروب سازي بيشتر استفاده ميكنند، از اين رو به دنبال زرشك اعلا نيستند.

فرهنگ استفاده و مصرف زرشك چه به صورت خام و چه فراورده هاي ان همچون مرباي زرشك متاسفانه در بسياري از كشور هاي دنيا وجود ندارد. اما خوشبختانه روند استفاده از ان رو به گسترش است. از جمله بازارهاي مقصد و هدف صادرات زرشك مي توان به بازار تركيه، المان، كانادا و امارات اشاره كرد. بازارهاي بالقوه ديگري نيز وجود دارند كه با برنامه ريزي صحيح ميتوان از فرصتها استفاده موثر و بهينه نمود.  علم، فن اوري و توليد هميشه سه همراه بوده اند. فناوري كاربرد علم براي ارزش تجاري است و علم مهارت ها و منابع را خلق ميكند. مهارتها و منابع نيز ارزش افزوده رو سبب مي شود. از اين رو چنانچه بخواهيم پيشرفت هاي علمي و تكنولوژيكي باشيم بايد به سرمايه گذاري زيربنايي بپردازيم.

 

براي رهايي يك جامعه از فقر و جبران كسري درامدها و فشارهاي اقتصادي ناگزيريم توليد كالاها و محصولات خود رو چه از جنبه كيفي و چه از جنبه كمي به حدي برسانيم كه بتوانيم انها را به نحو موثر صادر كنيم. از اين رو بايد مخصوصا به كيفيت كالاها توجه و عنايت خاصي مبذول كنيم. در اين راستا كيفيت پايين زرشك يك عامل بازدارنده خواهد بود. از اين رو بايد و ناچاريم كه بدنبال راههايي باشيم كه بتوانيم با غلبه بر روش هاي غير علمي و غير اصولي از توانمنديها و امكانات بالقوه در توليد زرشك در كشور به بهترين شكل استفاده نماييم.

قيمت زرشك صادراتي

زرشك پفكي و زرشك دانه اناري

پروسه کشاورزی شامل سه  بخش است:‌

  • کاشت
  • داشت
  • برداشت

زرشک نیز از این قاعده کلی مستثنی نمی باشد. برای تولید یک زرشک مرغوب با دانه های درشت و مزه و رنگ عالی باید در هر سه مرحله بالا با دقت عمل و استفاده از علم کشاورزی روز عمل نمود.  بعد از کاشت درختچه زرشک، تا ۴سال معمولا محصول زیادی ندارد. درختچه زرشک از سال پنجم شروع به بار دهی نسبتا زیاد می کند به طوریکه بتوان روی محصول آن برای فروش حساب باز کرد. هر هکتار از باغات زرشک در سال ۷ کاشت درختچه های زرشک به طور میانگین چیزی در حدود ۲ تن محصول می دهد. هر چه سن زرشک بالاتر رود میزان محصول دهی نا نیز بیشتر می شود. اوج باردهی درختچه زرشک بین سال های ۱۴ و ۲۵ است. عمر درختچه های زرشک به هشتاد و پنج سال هم می رسد. بسته به نوع و میزان رسیدگی به باغات زرشک معمولا از هر ۴ کیلو زرشک تر، یک کیلو گرم زرشک خشک حاصل می شود.  خراسان جنوبی به عنوان مهد تولید زرشک شناخته می شود. در این استان قاین رتبه اول تولید زرشک و سپس شهر های زیرکوه، درمیان و بیرجند بیشترین تولید زرشک را به خود اختصاصداده اند.  برای اطلاع از اخرین قیمت های زرشک با ما ارتباط بگیرید.

 

exporting Barbery

در میوه زرشک بربرین به وفور یافت می شود. بربرین یک الکالوئیدی است که به شکل بلورھای سوزنی شکل و برنگ زرد متبلور می گردد. طعم و مزه بربرین تلخ است.

از اثرات مثبت بربرین در سلامت انسان ها می توان  موارد زیر را نام برد:

  • اثر مفید بربرین بر روی سلامت قلب
  • اثر مفید بربرین در کاهش فشار خون
  • اثر مفید بربرین بر روی کاهش مقاومت عروق
  • کاهش قند و چربی خون

زرشک خشک قرمز به دو شکل و گروه اصلی در بازار تجاری ایران یافت می شود که شامل زرشك پفكي (Puffy barberry) و زرشك دانه اناري(Anari Barberry) است. به این دو گاهی دسته سومی نیز اضافه می شود که به زرشک زیر تالاری گفته می شود. زرشک زیرتالاری در واقع مخلوط دو زرشک اصلی نام برده شده است. هر چه درصد پفکی یک زرشک زیر تالاری بالاتر باشد  کیفیت و قیمت ان بالاتر است.

 

قیمت زرشک پفکی

در مورد تفاوت اين دو نوع زرشك خشك بارها نوشته ايم. به طور خلاصه بايد ذكر شود كه تفاوت در نحوه خشك كردن زرشك تازه است كه نتيجه حاصله دو محصول زرشك خشك شده با كيفيت رنگ و ظاهر متفاوت است. قيمت زرشك پفكي و قيمت زرشك دانه اناري نيز تفاوت دارد و اولي بالاتر است. اين تفاوت گاهي به ١٥ هزار تومان هم مي رسد. همانگونه که در بالا نیز اشاره شد از هر دوی زرشک پفکی و دانه اناری برای مقاصد صادراتی استفاده می شود. زرشک بسته بندی شده البته بیشتر از میان زرشک پفکی انتخاب می گردد.  قیمت زرشک بسته بندی به نسبت قیمت زرشک فله خیلی بالاتر است.

در نگهداری زرشک خشک باید دقت شود که ظروف شیشه ای نگهداری شود. زرشک نباید در نایلون و در معرض نور خورشید باشد. چراکه به سرعت تغییر رنگ می دهد و رو به سیاهی می گذارد. بهترین  مکان در منزل برای نگهداری زرشک ابتدا فریزر و سپس یخچال است.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما