مقالات

پرفروش ترین انواع زرشک

نرخ روز قیمت فروش زرشک در بندرعباس

قیمت فروش زرشک در بندرعباس (bandar Abbas) را در این مقاله مورد بحث وکنکاش قرار می دهیم. همچنین  در ۱۴ خرداد ۹۸ که این مقاله نوشته می شود به قیمت روز زرشک در شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان می پردازیم.

زرشک خشک خراسان جنوبی را به دو گروه  (و گاهی سه گروه) تقسیم بندی می کنند.  که عبارتند از:

 1. زرشک خشک اناری  (Anari Barberry) – از شیوه و متد افتاب خشک استفاده می گردد
 2. زرشک خشک پفکی (Puffy Barberry) – از شیوه و متد سایه خشک تولید می شود.

به زرشک انار، زرشک دانه اناری نیز می گویند. و گروه سوم که از آن صحبت کردیم عبارت است از زرشک زیر تالاری که در اصل میکس و مخلوظ زرشک دانه اناری و زرشک زیر تالاری است. در همین ابتدای امر به پادکست زیر گوش دهید تا تفاوت زرشک دانه اناری با زرشک پفکی را دریابید.

البته ما در مقاله ای که  در مورد قیمت زرشک دانه اناری بیرجند نوشته ایم به این امر پرداختیم.

در این مقاله به موضوعات زیر می پردایم.

باغات زرشک

خراسان جنوبی ۹۸.۷ درصد زرشک جهان را تولید می کند این میزان برداشت از چهارده هزار هکتار باغ زرشکی حاصل می شود که زیر سطح کشت و کشاورزی زرشک قرار دارد. علاوه بر کمیت و تولید و برداشت  زرشک بیشتر  از باغات خراسان جنوبی باید توجه داشته باشیم که کیفیت و مرغوبیت ای کالا ی با ارزش که انحصار تجاری آن در اختیار باغداران و کشاوران ایران  و به طور خاص خراسان جنوبی است، حفظ شود. این مساله مهم باید در مراحل زیر مورد توجه قرار بگیرد

 1. در مرحله کاشت داشت -استفاده از درختچه های مناسب،  رسیدگی به درختچه زرشک، آب دادن به موقع و حفاظت از درختچه زرشک در برابر امراض  و آفت ها  بسیار اهمیت دارد
 2. برداشت-  چیدن زرشک به  روش و شیوه های متفاوت برداشت می شود. از آنجایی که صدمات مکانیکی باعث می شود بافت آسیب بییند و برخی از آنزیم ها فعال شوند باید در این مرحله دقت لازم به عمل بیاید که زرشک کمترین صدمات ممکن را ببیند.  شیوه شاخه بر یا همان که در انگلیسی به آن Baranch Cutting گفته می شود کمترین اسیب را به میوه زرشک وارد می کند. از دیگر شیوه های چیدن زرشک می توان از مدل  های ضربه ای و خوشه چینی  یاد کرد. هر دوی این شیوه ها باعث اسیب به بافت زرشک می شوند.
 3. حمل و نقل – در این مرحله نیز میوه زرشک مستعد است که به آن آسیب وارد شود. بنابراین بهتر است با رعایت اصول درست حمل و نقل و همچنین انتقال زرشک در جعبه ها و سبد های مناسب این ضایعات به حد اقل برسد.
 4. خشک کردن زرشک – مکان  و شیوه خشک کردن زرشک نیز در تولید زرشک مرغوب بسیار اهمیت دارد. مکان زرشک باید با فاصله از گرد و خاک و محل استراحت و نگهداری حیوانات اهلی و غیر اهلی باشد. همچنین از گرد و خاک و آلودگی ها بدور باشد.  معمولا بهترین و مرغوب ترین نوع زرشک در سالن های مسقف تولید می گردد.
 5. نگهداری زرشک بعد از خشک شدن نیز اهمیت دارد. مکان نگهداری زرشک خشک باید بدور از هر گونه الودگی و خنک باشد.  گرما باعث پایین آمدن کیفیت زرشک و تغییر زنگ زرشک می شود.  در نگهداری عمده زرشک بهترین مکان سرد خانه ها هستند.

فروش زرشک

برای اخرین اخبار از وضعیت بازار زرشک و قیمت انواع زرشک و همچنین استفاده از مشاوره همکاران ما جهت خرید زرشک مناسب با نیاز شما به ما زنگ بزنید!

قیمت زرشک دانه اناری

زرشک تازه خراسان جنوبی

خوب همان طور که از خوندن بخش قبل احتمالا  متوجه شده اید تولید عمده زرشک در خراسان است. البته خراسان جنوبی. در نواحی دیگر ایران نیز کم و بیش زرشک کشت می شود اما در مقابل حجم تولید زرشک در بیرجند و قاین (که با توابعشان از مراکز اصلی تولید و خرید و فروش زرشک هستند ) ناچیز است. برای مثال در اصفهان زرشک کشت شده است. از مزایای بزرگ  باغداری زرشک این است که نیاز آبی این درختچه بسیار پایین است و حتی در خاک های بی بهره نیز به خوبی محصول دهی می کند.  از این رو برای کشوری مانند ایران که وسعت آن زیاد اما  کم آبی یک مشکل قدیمی و همیشگی برای آن بوده است می توان مزیت باشد. میوه زرشک در خراسان در اواخر فصل تابستان شروع به تغییر رنگ به قرمز می کند و علایم رسیدگی در آن پیدا می شود.  میوه زرشک در سه سطح زمانی برداشت می شود که عبارتند از:

 • اواسط مهرماه
 • اواخر مهرماه
 • و اواسط آبان ماه

قیمت زرشک پفکی

اثرات پروسه خشک کردن بر روی کیفیت زرشک

در پروسی و  فرایند خشک کردن زرشک و رطوبت زدایی زرشک ممکن است در میوه زرشک (Barberry Fruit) تغییراتی بوجود بیاید. این تغییرات در شامل موارد زیر است:

 1. تغییرات در بافت میوه زرشک
 2. تغییرات در عطر و طعم میوه زرشک
 3. تغییرات در رنگ میوه زرشک
 4. کاهش ارزش غذایی میوه زرشک

از این رو خشک کردن زرشک فرایندی است که باید با دقت و احتیاط انجام پذیرد. زرشک به شیوه های سنتی و صنعتی خشک می گردد البته شیوه و روش سنتی که شامل سایه خشک و آفتاب خشک است همچنان بین باغداران و کشاورزان مرسوم است و دستگاه های خشک کن زرشک هنوز آن طور که باید و شاید جایگاه خود را نیافته اند. در این مقاله  به اثرات خشک کردن بر روی بافت میوه زرشک می پردازیم.

قیمت زرشک دانه اناری

تغییرات بافت میوه زرشک در فرایند خشک کردن

تغییر در بافت مواد غذایی، یکی از اصلی ترین و مهم ترین موارد افت کیفیت زرشک در پروسه خشک کردن زرشک می باشد. در مواردی که آنزیم بری به طور کامل انجام گرفته باشد. تغییرات بافت ناشی از موارد زیر است:

 1. کرسیتاله شدن سلولز
 2. ژلاتینی شدن نشاسته
 3. همگن نبودن میزان رطوبت در بافت که باعث ایجاد تنش های درونی می شود. این تنش های درونی در میوه زرشک باعث ایجاد شدن تغییرانی چون
 • فشردگی
 • پارگی
 • تغییر شکل دایمی سلول ها

و در مجموع ظاهری چروکیده برای میوه میشود.

قیمت زرشک دانه اناری

فروش زرشک پفکی و اناری

زرشک پفکی به شیوه شاخه بر و سایه خشک به عمل می اید در نتیجه اگر سایر پارامتر های گفته شده در بالا رعایت شود به این شیوه یک زرشک خشک اعلا تولید می گردد. فروش زرشک خشک پفکی با قیمت بالایی انجام می پذیرد و معمولا همین مدل زرشک خشک به سایرکشور ها صادرات می شود.

زرشک دانه اناری معمولا به شیوه ضربه ای و خوشه چین جمع آوری می شود و به روش آفتاب خشک رطوبت زدایی می گردد.رنگ  زرشک اناری یا همان دانه اناری به خاطر نور مستقیم خورشید تغییر می کند. در مجموع این زرشک کیفیت و لوکسی کمتری نسبت به زرشک پفکی دارد و قیمت فروش آن نیز نسبت به قیمت فروش زرشک پفکی پایین تر است. تفاوت قیمت این دو زرشک به ۱۰ هزار تومان برای هر کیلو نیز می رسد.

صادرات زرشک ایران

خرید زرشک از کشاورز

خرید زرشک از کشاورز به طور مستقیم چه مزایا و چه معایبی دارد؟‌ از مزایای خرید زرشک از کشاورز را شاید بتوان گفت قیمت مناسب تر آن است. از جمله معایب ان نیز تامین بار کم است. یک کشاورز حجم تولید محدود دارد و تمی تواند در تناژ بالا سفارش مورد نظر را تامین کند. از این رو جمع آوری  با دشواری و مراجعه به کشاورزان و باغداران متعدد انجام شود. از دیگر معایب خرید مستقیم از کشاورز نداشتن امکانات فراوری و تمیز کردن و سورتینگ زرشک است.

خرید زرشک اعلا

زرشک اعلا چه پارامترها و فاکتور هایی دارد؟ و قیمت زرشک اعلا چقدر است؟ برای شنیدن پارمتر هایی که زرشک اعلا دارد به فایل زیر گوش دهید.

قیمت زرشک پفکی اعلا در خرداد ماه ۷۵ تا ۷۷ هزار تومان نرخ گذاری شده است. این نرخ قیمت فروش عمده زرشک در تهران است. ما در مرکز فروش انواع زرشک – زرشک آبرام، انواع زرشک را متناسب با نیاز تجار و خریداران فراهم می کنیم.

نرخ روز قیمت فروش زرشک در بندرعباس

در بالا قیمت روز زرشک پفکی اعلا را در مجموعه زرشک آبرام ارایه دادیم. چنانچه  در شهر بندر عباس و یا سایر شهرهای دور از مرکز چون تبریز و آبادان و شیراز و اصفهان هستید و قصد خرید عمده زرشک دارید، ما زرشک مورد نیاز شما را در انواع پفکی، دانه اناری، پفکی صادراتی فراهم می آوریم. قیمت فروش زرشک  در بندرعباس و سایر شهر ها،  قیمت فروش زرشک در تهران بعلاوه هزینه حمل به این شهرهاست که معمولا هزینه حمل بیشتر از ۵۰۰ تومان برای هر کیلو زرشک نمی باشد. برای اطلاع از قیمت زرشک پفکی  (Puffy Barberry price) و همچنین قیمت زرشک دانه اناری (Anari Barberry price) با ما ارتباط بگیرید.

مقالات مرتبط

مرکز فروش عمده انواع زرشک