قیمت خرید زرشک فله ای بیرجند و قاینات

زرشک (Barberry) به دو شکل فله  (Bulk) و بسته بنده شده در بازار تجارت و مواد غذایی یافت می شود. قیمت زرشک فله ای (Bulk Price of Barberry) نیز بنا به خرید جزیی و یا خرید عمده زرشک تفاوت دارد.

قیمت زرشک فله ای

ما پیشتر در  قیمت عمده زرشک  در سال ۹۶ و ۹۷، در مورد تولید زرشک پفکی و زرشک دانه اناری اطلاعات نسبتا کاملی را ارایه داده ایم. در این مقاله قصد داریم یک جمع بندی کلی بکنیم از هر آنچه که در مورد زرشک پفکی و زرشک دانه اناری در  شهر قاینات و بیرجند وجود دارد. این شامل اطلاعاتی از شهر قاین و بیرجند و جغرافیای آن، کاشت و چیدن و خشک کردن زرشک می شود تا نوع زرشک تولیدی و میزان تولید در کل این شهرستان ها و همچنین نحوه خشک کردن و عرضه زرشک به بازارهای ایران و دنیا از این  شهرستان ها.

زرشک بیرجند و قاینات

بیرجند و قاینات ( همان قائن، قائنات یا به سادگی قاین )  در استان خراسان جنوبی که در زمان های دور به قهستان نیز معروف بود، دو شهر و مرکز اصلی تولید زرشک پلویی یا همان گونه  Berberis Vulgaris  می باشند.

میوه زرشک (Barberry Fruit) از خانواده بری ها (Berry Family) بوده و گونه ولگاریس خراسان جنوبی دارای میوه تخم مرغی شکل با مزه ترش وملس و پر آب می شود. به طوریکه در فرایند خشک شدن به صورت میانگین ۸۰ درصد وزن خود را از دست می دهد. به صورت خوشه ای رو شاخه های ۲ ساله  درختچه زرشک (Barberry plant or Barberry Bush) می روید.

خرید زرشک بیرجند

کاشت زرشک( Barberry Plantin )

برای کم کردن خطا توصیه شده است که  زمان کاشت درختچه زرشک فصل پاییز باشد. زرشک گونه ایپر طاقت در برابر ناملایمات اقلیمی از جمله خاک و آب شور و سرما و گرمای وحشتناک و از همه مهمتر بی آبی است. این چنین است که مثلا کسانی در برخوار اصفهان که بخشی از زمین هایشان به خاطر خشکسالی و کافی نبودن آب زاینده رود بایر مانده است، به کشت زرشک روی آورده اند. در برخوار کشاورزی با وجود بی آبی توانسته است ۸ تن زرشک تولید کند که نسبتا حجم خوبی است.

برداشت زرشک (Barberry Harvesting)

برذاشت زرشک اساسا به همان شیوه های سنتی و متداول آن انجام می شود. این شیوه ها شامل بریدن شاخه های زرشک، ضربه زدن با چوب به شاخه ها و چیدن خوشه های زرشک است. شیوه صنعتی نیز وجود دارد که با استفاه از سست کننده ها  میوه زرشک را سست می کنند و سپس با استفاده از مکنده دانه های زرشک از شاخه جدا می شود.

قیمت انواع زرشک

خشک کردن و رطوبت زدایی زرشک (Drying of  fresh Barberry)

خشک کردن زرشک به دو اسلوب سنتی و صنعتی انجام می پذیرد.

  • در شیوه صنعتی از خشک کن ها استفاده می شود. خشک کن ها به چندین شیوه از میوه ها رطوبت زدایی می کنند. از جمله:‌
  1.  انجماد  (Freeze dryer) -در این شیوه از پروسه تصعید یخ آب در فشار پایین استفاده می شود. بافت میوه در این شیوه آسیب اندک می بیند.
  2.  امواج مایکرو  – از امواج میکرو برای رطوبت زدایی استفاده می شود.
  3. هوای داغ – از یک مولد تولید گرما برای گرم نمودن هوای داخل خشک کن استفاده می شود و آب بافت میوه در این روش خارج می شود. باید تولید گرما برای تمام محفظه یکدست اشد تا تمام سینی ها یکدسست و متعادل خشک شوند.
  • در طریقه سنتی خشک کردن زرشک یا در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار میگیرد و خیلی سریع از آن رطوبت زدایی می شود و یا اینکه در مکان های سرپوشیده بر روی تالارها قرار می گیرد. شیوه خشک کردن زرشک منجر به تولید زرشک خشک متفاوت می شود که منجربه تفاوت در  قیمت زرشک فله ای می شود.

قیمت زرشک فله ای

تولید انواع زرشک خشک

زرشک در ایران و خراسان جنونی بیشتر به شیوه سنتی تولید و خشک می شود. انواع خشک زرشک در بازار عبارتند از:‌

  • زرشک خشک پفکی (Puffy Barberry) که مرغوبترین نوع زرشک است.

شیوه چیدن: شاخه بر

شیوه خشک کردن:  در سایه و در درون سالن های سر پوشیده 

  • زرشک خشک دانه اناری (Anari Barberry)

شیوه چیدن: ضربه زدن به شاخه ها و چیدن با دست

شیوه خشک کردن: در نور مستقیم روی بارگاه ها و پشت بام ها 

قیمت روز زرشک

علاوه بر خرید زرشک فله به صورت جزیی یا عمده، فاکتور های  دیگری نیز در تعیین قیمت روز زرشک  وجود دارد،  از جمله آنها شهر و بازار عرضه کننده زرشک  است. معقول است که قیمت زرشک فله ای در مرجع یعنی در خراسان جنوبی با شهرهایی مانند شیراز و اصفهان که دور از مرکز می باشند تفاوت داشته باشد. علت تفاوت قیمت زرشک فله ای در شهرهای مختلف به شرح زیر است:

  • هزینه حمل و نقل و کارتن بندی های محکم تر
  • وجود واسطه های غیر ضروری
  • گاهی تک بازار بودن برخی از فروشندگان زرشک در شهرهای مقصد مانند شیراز و تبریز

همچنین فاکتور های بدیهی چون کیفیت زرشک نیز در قیمت زرشک تاثیر دارد که نیاز به بحث ندارد.

خرید زرشک خشک

قیمت زرشک بسته بندی شده

قیمت زرشک بسته بندی شده نیز به نوع بسته بندی آن وابسته است. بسته بندی های رایج در بازار و سوپر مارکت ها برای مصرف خانواده ها از ۱۰۰ گرم شروع می شود و تا یک کیلو گرم نیز می رسد. رایج ترین نوع زرشک بسته بندی شده در اوزان ۲۵۰ گرم و ۳۰۰ گرم است.

البته نوع دیگری از بسته بندی نیز وجود دارد که معمولا ده کیلو گرمی است و مخصوص صادرات می باشد.  قیمت زرشک بسته بندی شده در قیاس با زرشک فله بسیار گرانتر است. بنابراین به صرفه اقتصادی است اگر خانواده ها زرشک مصرفی خود را فله تهیه کنند.

قیمت زرشک بسته بندی شده

قیمت زرشک تازه ۹۷

زرشک در فصل پاییز (معمولا از اواخر مهرماه تا اوایل آذر ماه) به بار می نشیند. قیمت زرشک فله ای تازه در بازار در  پاییز ۹۷ بین ۹ تا ۱۵ هزار تومان بود.  البته از لحاظ کشاورزی چون زرشک از آن دسته از درختچه هایی است که سال پر بار آن یک در میان است.

سال ۹۷ سال کم باری درختچه های زرشک بود. یکی از دلایلی که قیمت زرشک خشک  در سال ۹۷ بسیار افزایش قیمت داشت همین مساله کم بودن محصول بود. البته عوامل دیگری چون شرایط اقتصادی کشور و بالا رفتن قیمت ارز و به تبع آن تورم کشور نیز در افزایش حیرت آور قیمت زرشک تاثیر بسزا داشت.

قیمت زرشک تازه ۹۷

قیمت زرشک در بازار مشهد و تهران

دو شهر بزرگ ایران تهران و مشهد از نظر تجارت زرشک بسیار مهم هستند دلیل این امر پایتخت بود تهران و نزدیک بودن شهر مشهد به خراسان جنوبی است. از این رو  این دو شهر از قطب های اصلی خرید و فروش زرشک به سایر شهر های ایران و همچنین صادرات زرشک به کشور های دیگر هستند.

مصلی پایین خیابان مشهد، بورس تجارت زرشک است. حتی برخی از باغداران و کشاورزان مشهد شخصٱ زرشک تولیدی خود را به امید قیمت بیشتر به مصلی مشهد می آورند.البته گاهی نیز مجبور می شوند زرشک را با قیمت پایین تر به فروش برسانند چراکه هزینه برگشت زرشک از مشهد به بیرجند و قاینات در صورت عدم فروش بالاتر می رود. ما این داستان را در پست  فروش زرشک پفکی در مصلی مشهد بررسی کرده ایم.

قیمت زرشک خشک

انواع زرشک فله ای از نوع زرشک پفکی و دانه اناری در  تهران را در بازار های مولوی، انبار نفت میدان رازی و بازار بزرگ تهران  می توانید خریداری کنید. زرشک فله ای  در این بازار ها به صورت جزیی برای استفاده خانواده های نیز به فروش می رسد. البته قیمت زرشک فله ای جزیی علی القاعده گرانتر از قیمت زرشک فله ای عمده است.

قیمت زرشک در بازار مشهد و تهران شاید بتوان گفت که تفاوت عمده ای ندارد. حتی گاهی قیمت انواع زرشک در مشهد گرانتر نیز باشد. 

لیست قیمت زرشک فله ای

ما در مرکز پخش زرشک آبرام که در تهران متمرکز است سعی بسیار کرده ایم که قیمت خرید و بنابراین قیمت فروش تمام شده محصول زرشک را تا  حد امکان پایین نگه داریم. این موضوع از آنجاییکه که ما به صورت واحد در خراسان جنوبی و تهران فعالیت داریم امکان پذیر شده است.

برخی از بنکداران تهران و شهرهای اصفهان، تبریز و شیراز خرید زرشک خود را از مجموعه ما انجام می دهند و این گواهی بر قیمت های مناسب مجموعه ماست.

در زیر لیست قیمت زرشک  آبرام را مشاهده می فرمایید. این لیست برای قیمت زرشک خشک در انواع زرشک پفکی، زرشک دانه اناری و زرشک زیر تالاری است. برای نیمه اول فرووردین  سال ۹۸ لیست شده است.  در این مرکز پخش، زرشک صادراتی و به طور خاص قیمت زرشک اعلا قائنات را از ما بخواهید.

لیست قیمت انواع زرشک

8

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما