فروش زرشک صادراتی قاین با کیفیت مرغوب

شهرستان قاینات در خراسان جنوبی (South khorasan ) یکی از قطب های تولید زرشک ایران و جهان می باشد. بنابراین یکی از مراکز فروش زرشک صادراتی قاین و روستاهای تابعه می باشد.

شهر قاین (Qaen) کجاست؟

شهر قاین یا قائن یکی از شهرهای خراسان جنوبی است و مرکزشهرستان قاینات است. مساحت قاینات حدود  ۱۷,۷۲۲ کیلومتر مربع می‌باشد. قاین در 387 کیلومتری مشهد قرار دارد و در شمال خراسان جنوبی است .

 

قاین بخاطر تولید زعفران  (Saffron) مرغوب معروف است. همانند زعفران، قاین و روستاهای تابعه همچنین از مراکز اصلی تولید زرشک ایران و دنیا نیز هستند. برای مثال روستای عباس آباد دشت یکی از این روستاهای تولید کننده زرشک است.

تولید زرشک در قاین

میزان تولید زرشک در شهر قاین و توابع آن

زرشک قاین و توابع آن کیفیت مرغوبی دارد. بیش از ۱۲ هزار خانواده در قاین به باغداری زرشک مشغول می باشند. بنابراین می توان به اهمیت برداشت زرشک در اقتصاد این شهر پی برد.  سطح زیر کشت باغات زرشک (Barberry orchards)در شهرستان قاینات چهار هزار و ششصد و پنجاه و هشت هکتار است. از این سطح زیر کشت بیش از 18 هزار تن زرشک برداشت شده است.

 

آمارها حاکی از آن است که ۷۰ درصد از زرشک تولید شده،  خشک می شود و به صورت خشکبار عرضه می گردد. ۳۰ درصد باقیمانده در صنایع غذایی و فراورده های زرشک مصرف می شود.

تولید زرشک در قاین

زرشک قرمز قاین

از آنجایی که خراسان جنوبی  و به تبع آن  قاین یک منطقه کویری است از زرشک به عنوان نگینی در دل کویر یاد می کنند. نگینی که رزق و روزی بسیاری از مردمان این خطه کم آب با شرایط آب و هوایی نسبتا نامساعد برای سایر کشاورزی ها، به آن وابسته است. چرا که درختچه زرشک بسیار مقاوم است و ناملایمات طبیعی چون :‌

 • خاک  نامساعد و بی بهره
 • کم آبی
 • سرما و گرمای زیاد
 • تغییرات آب و هوایی زیاد مانند روزهای خیلی گرم و شب های خیلی سرد

همان اقلیمی که در واقع خراسان جنوبی و شهرهای کویری مشخصات آن را دارند. تولید زرشک در خراسان جنوبی  یکی از راه های امرار معاش مردمان این خطه است.

زرشک میوه ای با مزه و طعم ملس ترش و شیرین است. هم تازه خور این میوه و هم خشک شده آن مصرف دارد.  زرشک علاوه بر مصارف خوراکی و غذایی، مصارف پزشکی و دارویی نیز دارد. در اینجا به بحث تولید زرشک پفکی در قاین میپردازیم.  در جاهای دیگر در مورد تولید زرشک دانه اناری و تولید زرشک زیر تالاری به مبسوط صحبت کرده ایم.

تولید زرشک ارگانیک

تولید و فروش زرشک خشک پفکی در شهر قاین

چون باغات زرشک در قاین و به طور کلی در خراسان جنوبی هستند و زرشک تازه در این منطقه تولید می شود. بنابراین در همین منطقه نیز خشک می شود.  تولید زرشک پفکی بسیار فرایند پیچیده و زمان بری است. تا آنجا که زرشکی که در اواسط فصل خزان برداشت می شود، گاهی در اردیبهشت به بازار عرضه می گردد.

 

البته معمولا زرشک پفکی به بازار شب عید می رسد. تولید زرشک پفکی به منظور فروش زرشک صادراتی قاین باید سرو سامانی گیرد تا بتوان ان را به قیمت مناسب به فروش رساند. قیمت روز زرشک در این استان تعیین می شود.

قیمت زرشک پفکی

زرشک صادراتی مرغوب چه استانداردی دارد؟

 • یک زرشک صادراتی پفکی  ( puffy Barberry for export )مرغوب دارای مشخصات زیر است:
 • فاقد هرگونه الودگی خارجی است
 • فاقد گل، سنگ و شاخه و برگ های درختچه زرشک (Barberry Bush) باشد
 •  گوشتی باشد و حالت پف خود را حفظ کرده باشد. زرشک پفکی مرغوب تقریبا هم سایز زرشک تازه (ٔFresh Barberry) است.
 • اندازه های آن درشت و یک دست باشد
 • مخلوط زرشک دانه اناری آن تقریبا صفر باشد
 • مزه آن ترش و شیرین  و دلپذیر باشد
 • رنگ آن قرمز خوش رنگ باشد و بوری و سیاهی نداشته باشد
 • عاری از هر گونه دانه های پوچ و خراب باشد
 • میزان رطوبت آن اندازه باشد. رطوبت کم نشان کهنگی و رطوبت بالا باعث رشد انواع قارچ ها و میکرو ارگانیسم ها می شود
 • روغن نخورده باشد یا خیلی کم خورده باشد. چرا که روغن باعث پایین آمده ماندگاری زرشک می شود

البته چون بیشتر  فروش زرشک صادراتی قاین برای مصارف  صنعتی و دارویی است، برخی از  وارد کنندگان زرشک در سایر کشورها به یک کیفیت قابل قبول نیز رضایت می دهند و دنبال زرشک سوپر لوکس نیستند.

قیمت فروش زرشک صادراتی قاین نبست به سایر انواع پفکی ۲-۳ هزار تومان گران تر است. در جایی دیگر به بحث قیمت زرشک صادراتی پرداخته ایم.

Abram Barberry - زرشک آبرام

فروش زرشک صادراتی قاین

میزان سالانه تخمینی فروش زرشک صادراتی قاین چندین تن است.  آمار دقیقی از این میزان ارایه نشده است اما میزان آن  نسبت به میزان زرشک تولیدی در کشوربسیار نسبت به بیشتر از ۲۰ هزار تن تولیدی زرشک در کشور ایران ناچیز است.  امیدواریم تجار گرامی راهی برای شناساندن این محصول بیابند و فروش زرشک صادارتی قاین دچار جهشی در عرصه بین المللی گردد. در مورد فروش زرشک پفکی در داخل کشور بخصوص ارایه آن در شهر مشهد در جایی دیگر صحبت شده است.

فروش زرشک صادراتی

چنانچه تاجر هستید و قصد خرید زرشک صادراتی در تهران را دارید با ما ارتباط بگیرید. به فایل های صوتی ما  که در کانال آپارات و یوتیوب پخش می شود گوش دهید تا در مورد زرشک  و خرید زرشک  خوب بیشتر بدانید. لینک آپارات زرشک و فراورده های زرشک آبرام :

لینک آپارات زرشک و فراورده های زرشک آبرام

 

0

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما