صادرات زرشک به افغانستان و پاکستان از بیرجند

صادرات زرشک به افغانستان از بیرجند انجام می پذیرد. چرا که زرشک در خراسان جنوبی تولید می شود و در این استان در شرق کشور است که خط مرزی گسترده ای با کشور همسایه ما افغانستان دارد.

صادرات زرشک به افغانستان

در افغانستان زرشک تولید نمی شود. با توجه به مشکلات صادراتی زیادی که در ایران به خاطر مسایل تحریم و غیره به وجود آمده است، برخی از تجار افغانستان از این فرصت استفاده می کنند و  زرشک را از افغانستان به سایر نقاط دنیا صادر می کنند.  زرشک در خود افغانستان  نیز مصرف دارد. از دیگر همسایگان ایران می توان به پاکستان اشاره نمود که همسایه شرق ماست و مبادلات تجاری بین همسایگان از قدیم آسانترین نوع مبادله بوده است چراکه بعد مسافت و هزینه حمل و نقل همیشه یکی از دردسر های صادرات کالا بوده است. صادرات زرشک به افغانستان و پاکستان همواره یکی از میسر های رشد اقتصادی برای مردمان بیرجند و قاینات بوده است.

زرشک چیست؟

زرشک قرمز از باغات خراسان جنوبی و به طور عمده از شهر های بیرجند و قاین و از روستاهایی مانند  زهان که یکی از مراکز تولید زرشک در ایران است جمع اوری ومی شود. در همین منطقه خشک و فراوری می گردد و آماده عرضه به صورت زرشک فله و زرشک بسته بندی شده به بازار می شود.  معمولا کارتن های زرشک فله ۱۰ کیلو گرمی و زرشک بسته بندی شده زیر نیم کیلو گرم می باشند. میوه زرشک ترش و ملس و آب دار است و از آن فراورده های مختلفی از جمله کنسانتره زرشک و مربای زرشک تهیه می شود.  کنسانتره زرشک می تواند پایه بسیاری از آب میوه ها و از جمله آب میوه زرشک باشد.

در ایران انواع دیگر خوراکی زرشک نیز پیدا می شود که البته بیشتر خود رو و وحشی می باشند. رنگ گونه های دیگر زرشک معمولا آبی متمایل به سیاه است و بیشتر برای مصارف آبگیری از آن استفاده می گردد.

زرشک پفکی چیست؟

وقتی زرشک تازه قرمز به شیوه سایه خشک در سوله های مسقف با جریان هوای مناسب در طول چندین ماه خشک می شود، زرشک حاصل زرشک پفکی است و مرغوب ترین نوع زرشک می باشد.  به زرشک پفکی زرشک سایه خشک هم می گویند.

قیمت زرشک پفکی

زرشک دانه اناری چیست؟

وقتی زرشک تازه بلافاصله بعد از چیده شدن در معرض نور خورشید قرار می گیرد (زرشک بر روی سقف های کاهگلی پهن می شود) در مدتی کوتاه تر از ۳ هفته کاملا آب خود را از دست می دهد و آماده فراوری و  ورود به بازار می شود. به زرشک دانه اناری، زرشک آفتاب خشک هم گفته می شود.

خرید زرشک پلویی - خرید دانه اناری

صادرات زرشک به افغانستان و پاکستان از بیرجند

خوشبختانه چند سالی هست که در بیرجند اداره گمرک برای صادرات زرشک راه اندازی شده است و از همین شهر می توان زرشک را در ماشین های پلمپ شده روانه مرز ها نمود. به علت نزدیکی افغانستان و پاکستان به مرز های ایران این پروسه انتقال به آسانی و با هزینه کم انجام می شود. معمولا نوع صادراتی زرشک، نوع زرشک پفکی است و مرغوبترین نوع آن نیز می باشد.

قیمت زرشک صادراتی

قیمت زرشک صادراتی ( بدون کارتن های مخصوص صادرات)  در تیرماه ۹۸ در شهر بیرجند ۷۶ هزار تومان است. برای اطلاع از آخرین قیمت انواع زرشک با مجموعه زرشک آبرام در تماس باشید. البته این قیمت برای زرشک پفکی صادراتی است. قیمت زرشک دانه اناری پایین تر است.

 

 

 

 

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما