خرید زرشک پلویی با قیمت بیرجند

چگونه خرید زرشک پلویی مرغوب داشته باشیم؟ ما در اینجا به شما اطلاعات کافی برای شناسایی و تشخیص زِرشک خشک مرغوب از نامرغوب را می دهیم.  بعد از خواندن این متن شما قادر خواهید بود که یک خرید زرشک پلویی با کیفیت و قیمت مناسب انجام دهید. 

 

خرید زرشک پفکی

زرشک پلویی در فرهنگ غذایی ایران

زرشک پلویی نام دیگر همان زرشک بی دانه خشک شده قرمز است که ایرانیها آن را خوب می شناسند و در سبد غذایی ما و فرهنگ ما جایگاه ویژه دارد. آن گونه که زرشک در ایران خریداری  و مصرف غدایی می شود در دیگر کشور ها اتفاق نمی افتد چراکه زرشک را نمی شناسند.  زرشک با دوست و همدم دیرین خود زعفران در بسیاری از غذاهای ایرانی نقشی برابر دارند.  برای مثال زرشک پلو با مرغ (Chicken rice With Barberry and Saffron) یا تهچین و مرصع پلو ( jewellery rice ) از این خانواده اند. 

 

میوه زرشک (Barberry Fruit) به صورت خشک و تازه آن و  همچنین به عنوان یک چاشنی غذایی تقریبا می شود گفت در تمام کشور های دیگر ناشناش است. البته گزارشهایی از بعضی از روستاهای هند در اختیار است که نشان از رویش این میوه به صورت وحشی در ان کشور و استفاده روستاییان  و بومیان آن از گونه از میوه زرشک (Barberry Fruit) دارد.

آیا زرشک (Barberry) از خانواده بری ها است؟

زرشک در انگلیسی مصطلح باربری  یا BARBERRY نامیده می شود. البته نام های دیگری نیز دارد.  محصولات خانواده بری ها در دنیا شناخته شده اند. البته تعدادی بیشتر و تعدادی کمتر. برای مثال چه کسی است که توت فرنگی(Strawberry) ، بلوبری(Blubery) یا تمشک(Raspberry) را نشناسد؟

از خانواده بری ها  (Berry Family) هستند میوه هایی که کاملا برای غیر بومیان آن بری (Berry) ناشناس هستند. علت ناشناس بودن گروهی از  میوه های خانواده  بری ها (Berries) سمی و غیر خوارکی بودن آنها است. 

میوه زرشک (Barberry Fruit) نیز از جمله اعضای خانواده بری ها  است. البته عضوی خوراکی، زیبا، خوشمزه و متاسفانه ناشناخته برای بیشتر ساکنین زمین بجز ایران.

 

تعدادی از اعضای خانواده بری ها

به تعداد دیگری از میوه های خانواده بری ها  (Berry Family) که تعدادی از آنها  برای ما در ایران نیز ناشناسند در زیر اشاره می شود.  این بری های مورد اشاره همگی خوراکی اند.

 •  توت سفید (White Mulberry) : این بری خوشمزه در ایران کاملا محبوب است. معمولا در خرداد ماه میوه شیرین توت سفید در اکثر نقاط ایران قابل خوردن است.
 • توت قرمز (Red Mulberry) : توت قرمز از جمله میوه های خوشمزه و  باب  میل و ذائقه مردمان بیشتر مناطق ایران است که در تیر ماه می رسد.
 • توت آکی (Acai Berry) : بومی جنگل آمازون و آمریکای شمالی است.
 • شوگر بری (Sugarberry)
 • تایبری (Tayberry)
 • واینبری( Wineberry)
 • گوجی بری (Goji berry)
 • زرشک (Barberry)

 Barberry-زرشک از خانواده بری ها

بنابرین می بینیم برخی دیگر از این فامیل و گروه نیز ناشناس هستند. زرشک نیز مانند بعضی دیگر از خواهران خود در این خانواده است و این شانس را هنوز نداشته است که معرفی و شناخته شود.

تولید زرشک پلویی در بیرجند

تولید زرشک در خراسان جنوبی و در شهرستانهای بیرجند (Birjand) و قاین  (Qaen) و توابع آن ها صورت می گیرد. زرشک پلویی از نظر تجاری انواع مختلفی دارد. برای خرید زرشک پلویی لازم است شناخت کافی در مورد ویژگی های انواع آن داشته باشید در این مبحث در نظر داریم به طور کامل ویژگیهای ظاهری این محصولات را برای شما شرح دهیم. در زیر نمونه از از درختچه زرشک (Barberry Plant) که البته درست تر آن barberry Bush  است را ببینید. در زبان فارسی به طور عامیانه درخت زرشک یا درخت زرشک پلویی (!!) نیز نامیده می شود. 

 

قیمت خرید زرشک پلویی

انواع زرشک پلویی – زرشک خشک

انواع زرشک خشک تولید شده از زرشک خشک بیرجند را می توان به صورت عمده به سه دسته زیر تقسیم بندی نمود:‌

 • زرشک پفکی (Puffy Barberry): این نوع زرشک پلویی عالیترین نوع زرشک محسوب می شود و به زرشک پلویی مجلسی نیز شهرت دارد. البته بسته به نژاد درختچه زرشک همچنین کیفیت پرورش و برداشت محصول و سورت کردن نهایی در کارخانه میتواند کیفیت و مرغوبیت متفاوتی داشته باشد

دانه های این نوع زرشک همانطور که از نام آن برمی آید پف کرده (Puffy) است و حالت بیضی شکل دانه تازه زرشک را تا حدودی حفظ کرده است. اگر قصد خرید زرشک پلویی با بهترین کیفیت را دارید پیشنهاد ما برای شما این نوع زرشک است. دانه های زرشک پفکی بعد از تفت دادن در روغن (برای تهیه زرشک پلو ) زیبایی خاصی دارد و ظاهری ویژه و بی همتایی به غذا میدهد. حتی پس از سرد شدن زرشک پلو  ( rice With Barberry and Saffron) نیز کماکان حالت پفکی خود را حفظ می کند.

خرید زرشک پلویی

 • زرشک دانه اناری (Anari Barberry): این نوع زرشک از نظر ظاهری کاملا متفاوت از زرشک پفکی است. دانه های آن تقریبا حالت مسطح و صاف دارند. با اینکه هر دو نوع این محصولات ممکن است از یک نوع و نژاد درختچه زرشک برداشت شده باشد اما محصول نهایی متفاوت است دلیل آن نوع برداشت و نحوه خشک کردن زرشک است.  اندازه و درشتی دانه ها و یکدست بودن محصول در مرغوبیت و قیمت این نوع نیز موثر است.

خرید زرشک پلویی - خرید دانه اناری

 • زرشک زیر تالاری (Puffy-Anari Barberry): این نام برای اکثر مصرف کنندگان بخصوص مصرف کننده خانگی نامی ناآشناست در حقیقت زرشک زیر تالاری محصولی میانه بین زرشک پفکی و دانه اناری است و هرقدر که درصد دانه های زرشک پفکی در این محصول بیشتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و ارزش بالاتری نیز دارد.

خرید زرشک پلویی

زرشک پلویی مرغوب چه مشخصاتی دارد؟

جدا از نکات مندرج در بخش قبلی برای یک زرشک پلویی مرغوب، نکات دیگری نیز باید برای خرید زرشک پلویی در نظر گرفته شود. 

 1.  اندازه و درشتی و گوشتی بودن حبه های خشک شده زرشک
 2.  یکدست بودن دانه های که یکی از عوامل تعیین گرید محموله زرشک است 
 3. خوشرنگی و شفافیت دانه های خشک شده که نشان از تازگی آن دارد
 4.  عاری و پاک بودن محموله از برگ و شاخه زرشک 
 5. زرشک با کیفیت عالی باید عاری از دانه های نارنجی یا سیاه شده  باشد
 6.  نداشتن خاک و سنگریزه است
 7.  میزان رطوبتی که زرشک دارد- نه خشک باشد و نه بیش از حد رطوبت داشته باشد. اگر رطوبت زرشک به اندزه کافی گرفته نشده باشد رشد میکرو ارگانیسم ها و قارچ و کپک ها در آن تسریع می شود. 
 8. روغن نخورده باشد یا خیلی کم روغن خورده باشد. زرشک روغن خورده ماندگاریش خیلی پایین می آید.
 9. تا هنگام عرضه به بازار در جای سرد و خنک نگهداری شود تا تغییر رنگ نداشته باشد.

موارد بالا اهم نکاتی هستند که بر روی قیمت نهایی محصول تاثیر گذارند که ما در مبحث ویژگیهای زرشک مرغوب کاملا آن را شرح داده ایم. در مورد خواص زرشک پلویی بر سلامت انسان ها از منظر طب سنتی و از منظر علم نوین در جایی دیگر صحبت خواهیم کرد. 

مشخصات یک زرشک مرغوب را بشنوید. 

خرید زرشک پلویی در تهران با قیمت بیرجند

به موضوع مورد بحث یعنی زرشک قرمز پلویی برمی گردیم. به پست های گذشته ما در مورد  خرید زرشک دانه اناری و خرید عمده زرشک پفکی نیز اگر مراجعه کنید اطلاعات بیشتر در مورد انواع زرشک خشک پیدا می کنید.

بیشتر مصرف کنندگان خانگی و گاهی رستورانداران  نام  زرشک پلویی را به کار می برند. برای خرید زرشک پلویی در تهران چند مرکز خرید عمده و جزیی به صورت فله  وجود دارد.

البته برای استفاده خانوارها به صورت بسته بندی های ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرم از هایپرمارکت ها، مغازه ها و سوپر مارکت ها امکان خرید وجود دارد. چنانچه بخواهید خرید زرشک پلویی را به صورت فله در تهران انجام دهید به مراکز خرید عمده و گاهی جزیی زرشک که در زیر به آن ها اشاره می شود مراجعه کنید. 

 • مرکز خرید زرشک و فراورده های زرشک آبرام
 • بازار عمده و خرده فروشی خشکبار در خیابان مولوی
 • انبار نفت در میدان راه آهن تهران 
 • سرای قزوینیها واقع در بازار بزرگ تهران
 • بازارچه تجریش

خرید زرشک پلویی

بیشتر بخوانید: قیمت زرشک اناری

قیمت زرشک پلویی

قیمت زرشک پلویی  در سراسر ایران اگر به صورت عمده بخواهید بخرید بین ۳۵- ۴۵ هزار تومان است. که قیمت انواع زرشک اعم از زِرشک پفکی، دانه اناری و زیر تالاری با کیفیت های نسبتا خوب در این رینج قرار دارد.

خرید زرشک مربایی یا زِرشک هایی که باران خورده و سیاه شده اند را جایی دیگر مورد بحث قرار داده ایم . قیمت زرشک پلویی فله با خرید جزیی از بازار های تهران بین ۴۵ تا ۶۰ هزار تومان است. البته قیمت های ذکر شده برای تاریخ ۱۲ اسفند ۹۷ می باشد. برای گرفتن لیست قیمت به روز شده با ما در مجموعه آبرام در تماس باشید.

از بین بازارهای فروش ذکر شده در بالا برای خرید زرشک پلویی برای مصارف خانواده، تجریش گران ترین و احتمالا مولوی و انبار نفت ارزان ترین هستند.

لیست قیمت مرکز فروش زرشک و فراورده های زرشک آبرام  را برای خرید عمده زرشک در همین وب سایت ببینید.

فروش زرشک پلویی

0

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما